paker

Zmęczone po treningu mięśnie potrzebują odpoczynku i substancji odżywczych, dzięki którym będą mogły się zregenerować i urosnąć większe oraz silniejsze. Dodatkowo można je wspomóc odżywkami i suplementami. Po które z nich warto sięgnąć po zakończeniu ćwiczeń?

Odżywka białkowa

Białko to podstawowy budulec tkanki mięśniowej, którego dostarcza się wraz z pożywieniem. Jego duże ilości znajdują się w mięsie, nabiale, roślinach strączkowych, orzechach czy komosie ryżowej, jednak wiele osób zwyczajnie nie ma czasu ani możliwości, żeby każdego zjadać 3-4 posiłki bogate w białko, dlatego sięga się po odżywkę. Zdecydowanie warto rozważyć ją po treningu, gdy mięśnie potrzebują nowych „cegiełek” do budowy większych i silniejszych mięśni.

Za wykorzystaniem odżywki jako źródła protein po treningu przemawia jej bardzo dobry profil aminokwasowy i wysoka zawartość leucyny, czyli aminokwasu absolutnie kluczowego, jeśli chodzi o syntezę białek mięśniowych. Ale to nie wszystko, bo także świetna biodostępność w połączeniu z wygodą i krótkim czasem spożycia sprawiają, że wiele osób trenujących na siłowni (i nie tylko) słusznie wybiera odżywkę proteinową po zakończeniu wysiłku fizycznego.

Gainer

Odżywki węglowodanowo-białkowe typu gainer warto rozważyć w sytuacji, gdy po zakończeniu treningu nie ma się możliwości zjedzenia pełnowartościowego posiłku. Zbilansowanie połączenie protein i węglowodanów pozwala błyskawicznie odżywić mięśnie, mieszając proszek z mlekiem i wodą, a następnie szybko go wypijając. To wygodna odżywka dla osób, w przypadku których mija długi czas od momentu zakończenia treningu do chwili zjedzenia pełnowartościowego posiłku.

Kreatyna

Kreatyna spożyta po treningu nasila syntezę białek mięśniowych, a także usprawnia regenerację, co sprzyja szybszym i lepszym efektom w budowaniu zarówno masy, jak i siły mięśni. Choć krążą różne opinie na temat tego, kiedy należy ją przyjmować, opracowania naukowe pokazują, że optymalny czas następuje właśnie po treningu. Dowiodły tego badania, w których podzielono trenujących na dwie grupy – jedna otrzymywała kreatynę przed ćwiczeniami, a druga po nich. Po kilku tygodniach rezultaty w przyroście masy i siły były wyraźnie lepsze w drugiej grupie badanych, którzy spożywali kreatynę po treningu.

Co istotne, najlepsze rezultaty z suplementacji kreatyny uzyskuje się pod warunkiem spożycia jej wraz z posiłkiem bogatym w węglowodany, dzięki którym jest szybciej wchłaniana przez organizm i po prostu lepiej działa.

Carbo

Carbo to odżywka zawierająca węglowodany proste, które są świetnym źródłem szybko przyswajalnej energii. Ponieważ w trakcie treningu zostaje ona w dużej mierze zużyta, warto ją uzupełnić, do czego wykorzystuje się właśnie carbo. Spożycie tej odżywki uzupełnia braki glikogenu utraconego w trakcie ćwiczeń, a także pobudza trzustkę doi wyrzutu insuliny – hormonu o silnych właściwościach anabolicznych, który korzystnie wpływa na budowę masy i siły mięśni.