wesele

Jeśli uważasz, że tradycyjne uroczystości zaślubin są już nudne, masz ochotę na coś oryginalnego i coś, co długo zapadanie w pamięci każdego gościa, ślub w plenerze okaże się strzałem w dziesiątkę! Takie rzeczy dzieją się nie tylko w amerykańskich filmach, gdzie nowożeńcy i goście spędzają całe przyjęcie pod gołym niebem. W Polsce również jest to możliwe! Chcesz wiedzieć jak?

Formalności to ważna sprawa!

Decydując się na ślub w plenerze, musisz wiedzieć (jeśli bierzesz pod uwagę przysięgę kościelną), że wymagana jest zgoda władz kościelnych. Zazwyczaj jest to skomplikowane, ponieważ uzasadnienie organizacji takiego ślubu, związane ze zwykłymi chęciami lub upodobaniami, nie jest satysfakcjonujące dla duchownych. W takich wypadkach ceremonia często kończy się w kościele, natomiast reszta wesela może trwać na świeżym powietrzu.

To była kwestia związana z kościołem, jednak nie zapominaj, że istnieje coś takiego jak ślub cywilny. Wtedy wystarczy wybrać wymarzone miejsce zaślubin, a osoba upoważniona bez problemu zwiąże Cię i Twoją drugą połówkę węzłem małżeńskim. Domyślasz się zapewne, że za tym też stoją pewne zasady i nie mylisz się. Warunkiem jest złożenie odpowiedniego wniosku do urzędu, a także obecność godła Polski w miejscu zaślubin. Bezpieczeństwo uczestników ceremonii również nie może zostać naruszone przez wybraną placówkę. Koszty związane z przyjazdem osoby upoważnionej do udzielenia zaślubin pokrywają również nowożeńcy.

Ostateczna organizacja

Jeżeli masz do dyspozycji swoje własne miejsce takie jak duży ogród, czy ulubiona polana, to cena Twoich wydatków się zmniejszy. W przeciwnym wypadku czekają Cię konsultacje z właścicielem wybranej posesji. Zazwyczaj jest to restauracja bądź hotel z przestrzenią do wykorzystania na świeżym powietrzu. Jest to bezpiecznym wyborem pod względem pogodowym – kiedy zacznie padać lub zrobi się chłodno, wszyscy goście będą mogli przenieść się do wynajętego obiektu. Warto zapoznać się z ofertą świadczonej obsługi. Często można się też spotkać z możliwością przygotowania krzeseł dla gości, stołów lub dekoracji, takich jak nawet łuk ślubny.

W związku z dużym zainteresowaniem młodych osób wesele w plenerze, niektóre placówki zapewniają specjalną altanę do zaślubin oraz cały pakiet przygotowawczy, którego cena może wahać się od 8 tys. do ponad 20 tys. złotych.

Wybór pozostałych elementów wesela, takich jak stoły, krzesła, dekoracje, czy nagłośnienie jest również w Twojej gestii.

Jakie wydatki wiążą się ze ślubem w plenerze?

Oszacuj to na samym początku przygody z tą formą zaślubin. Dowiedz się, ile trzeba zrobić samemu, a w jakich kwestiach są w stanie pomóc Ci inni. Na rynku znajdziesz pełno korzystnych ofert ślubnych. Oszacuj jeszcze większe wydatki jak np. na fotografa, filmowca, wynajem obiektu do ceremonii, czy zespół muzyczny. Im bardziej wyszukany ślub chcesz mieć, tym większe będą koszty – w przedziale od 20 tys. do nawet 40 tys. złotych.

Chcąc oderwać się trochę od tradycyjnych klimatów, warto zorganizować ślub w plenerze. Jeśli niestraszna jest Ci kompleksowa organizacja takiej uroczystości i chcesz mieć nietuzinkowe wesele, przygotowanie ślubu w plenerze nie będzie takie straszne!