fitness

Na temat odżywek odchudzających dla kobiet krąży bardzo wiele różnorodnych mitów. Panie coraz częściej sięgają po odżywki białkowe, chociaż panuje przekonanie, że są to odżywki przeznaczone dla mężczyzn, zwłaszcza kulturystów, którzy budują masę mięśniową? Czy odzywki białkowe są jedynie dla mężczyzn, czy też mogą zastosować je również kobiety, które chcą stracić kilka zbędnych kilogramów.

Odżywki białkowe a sylwetka kobiet

Mając na uwadze dietę musimy wiedzieć, że głównymi składnikami są:

  • białka
  • tłuszcze
  • węglowodany

Są to tak zwane makroskładniki, zaś białko wśród nich jest składnikiem cechującym się bardzo niską ilością kalorii, a także doskonałym indeksem sytości. Bardziej sycące są one niż węglowodany, lecz mniej niż tłuszcze. Białko, pomimo że zapewnia nam uczucie sytości to jednak nie wpływa na zwiększającą się liczbę kalorii. Co więcej, ma ono także jeszcze jedną zaletę, a mianowicie posiada potencjał termogeniczny. Tym samym zachodzi w naszym organizmie termogeneza po posiłkowa. Białko sprawia, że metabolizm w organizmie jest szybszy, a tym samym o wiele prężniej spala on kalorie, które dostarczamy w czasie kolejnych posiłków.

Białko nie tylko nas nasyci, lecz również sprawi, że nie przytyjemy. Warto więc stosować wszelkiego typu odżywki białkowe dla kobiet, ponieważ sprawiają, że proces utraty masy ciała staje się szybszy i bardziej skuteczny. Co więcej potrzebujemy także białka, aby by odbudować zniszczone podczas treningu mięśnie. Jeżeli kobiety stosują a diecie większą ilość białka, zamiast węglowodanów tłuszczów. Nie jest to co prawda dieta cud, lecz ukierunkowanie metabolizmu na szybsze spalanie kalorii, a jednocześnie budowę masy mięśniowej, dzięki której będziemy mieć piękne i smukłe ciało.

trening

Ile białka potrzebuje w diecie kobieta?

Aktywnie żyjąca kobieta z całą pewnością potrzebuje na jeden kilogram masy ciała około 0,8 grama białka. W przeciętnym posiłku są to tylko 192 kalorie, jednakże wielkość ta jest oczywiście uśredniona. Bardzo dużo zależy od tego, czy kobieta aktywnie trenuje, czy prowadzi siedzący tryb życia, a także jaki jest jej metabolizm. Naturalnie, aby określić podaż białka musimy w pierwszej kolejności ustalić cele, które chcemy osiągnąć.

Białko jest doskonałym budulcem mięśni. Nie oznacza to jednak że spożywając białko, kobieta będzie wyglądać jak kulturysta. Przeciwnie białko usprawni proces metabolizmu, dlatego utrata kalorii będzie szybsza.

Warto zaznaczyć, że białko jest ważne przede wszystkim dla kobiet żyjących aktywnie, ponieważ w czasie wysiłku fizycznego nasze mięśnie się niszczą. Jeżeli nie będziemy mieć z czego odbudować naszych mięśni, wówczas nie obędzie się bez uszczerbku dla kobiecej sylwetki. Każda kobieta, która chce zachować piękne ciało, bądź stracić zbędne kilogramy powinna stosować podwyższoną ilość białka w diecie. Idealne do tego celu są również odżywki białkowe. Odżywki adekwatnie dobrane z całą pewnością wpłyną pozytywnie na sylwetkę.