rodzina

Wychowanie dziecka to między dbanie o jego prawidłowe nawyki. Jak sprawić, by dziecko pokochało zdrowy styl życia? Okazuje się, że istnieje kilka skutecznych sposobów.

Chcemy, by nasze dziecko było zdrowe, dlatego ważna jest dla nas jego dieta, jak i aktywność ruchowa. Nie bez powodu staramy się kreatywnie organizować czas, tak by nasza pociecha prawidłowo rozwijała się na każdym polu. Jak przekonać dziecko do zdrowych posiłków i aktywności fizycznej, zamiast wielu godzin spędzonych przed komputerem? Oto kilka prostych metod, które zawsze działają — z jednym zastrzeżeniem: musimy być konsekwentne!

Bądź dla dziecka przykładem

Jeżeli mówisz swojemu dziecku, jak ważny jest zdrowy styl życia, a jednocześnie jesteś jego zaprzeczeniem, to nie zdziw się, że przestajesz być jego autorytetem w tej dziedzinie. Dzieci bardzo dobrze obserwują rodziców i niestety niezwykle szybko wyłapują wszelkie niekonsekwencje w ich zachowaniu. Jeśli chcesz, by Twoje dziecko było zdrowe i dbało o siebie — sama też musisz to robić. Zabieraj dziecko na basen, na rowery, na wycieczki po mieście i zarażaj je swoją pasją. Pokaż mu, co sprawia Ci przyjemność, ale nie zmuszaj go do typu sportu, za który nie przepada. Nawet jeśli masz ambicję, by Twój syn był piłkarzem, nie narzucaj mu tego, jeśli widzisz, że o wiele większą przyjemność sprawia mu chodzenie na basen. Obserwuj i podrzucaj pomysły, ale nigdy nie zmuszaj. Zadbaj także o to, by uprawianie sportu stało się Waszą rodzinną rutyną. Tym samym bezboleśnie wprowadzić dziecko w świat aktywności fizycznej pokazując mu, że to prawdziwa przyjemność i zabawa. Przy organizowaniu rodzinnych wypraw pamiętaj o takich atrakcjach, jak parki trampolin, czy parki liniowe, które z pewnością sprawią frajdę każdemu dziecku.

Eksperymentuj w kuchni

Zdrowe jedzenie nie musi być nudne i mdłe! Eksperymentuj w kuchni, mieszaj smaki i co najważniejsze — pozwól zaangażować się w to swojemu dziecku. Jeśli Twoja pociecha nie lubi warzyw, to przemycaj je w chrupiących kotlecikach, gdy sporadycznie je owoce — rób pyszne domowe soki w pięknych barwach. Staraj się także szukać zdrowych zamienników słodyczy: domowy budyń z kaszy jaglanej, sałatka z owocami, muffinki z marchewką — to wszystko bardzo proste przepisy, które zazwyczaj budzą furorę u najmłodszych. Zadbaj o to, by w domu nie było niezdrowych rzeczy — dzięki temu nie będą one kusić domowników. Co ważne — naprawdę nic się nie stanie, jeśli dziecko raz na tydzień zje wafelka. Ważniejsze jest to, by zachować we wszystkim umiar.

Zamień to w grę

Nawet dorośli potrzebują czasu, by wprowadzić w życie nowe nawyki. Ważna jest systematyczność, która pozwoli na zakodowanie danego nawyku. Dlatego, jeśli chcesz, by Twoje dziecko regularnie piło wodę, albo pamiętało o myciu rąk po każdym posiłku, to zwyczajnie daj mu czas i nagradzaj za osiągnięcia! Stwórz tabelkę, w której będziesz zapisywała jakiego dnia udało się dziecku wykonanie wszystkich podpunktów z listy i za każdą czynność przydzielaj punkt nagrody. Ustal ilość punktów, po której nastąpi wypłata nagrody i wymyśl coś wyjątkowego na ten czas. Efekt? Dziecko będzie miało o wiele większą motywację do działania, bo będzie wiedziało o czekającej je nagrodzie.

Znajdź konsekwentną nianię

Konsekwentna niania to prawdziwy skarb! Warto poszukać takiej, dla której zdrowy styl życia jest równie ważny, jak dla nas. Dzięki temu szybko znajdziemy nić porozumienia i łatwiej będzie nam pracować nad nawykami dziecka. Warto poszukać niani na odpowiednich portalach np. Niania. Na takich portalach możemy przeczytać opis każdej niani, co ułatwi nam znalezienie takiej, z którą nawiązanie porozumienia będzie niezwykle łatwe. Dzięki temu nie musimy się obawiać, że nasza praca nad nawykami dziecka pójdzie na marne – wręcz przeciwnie!