pies w ogrodzie

Cień rzucony przez dom, wysokie ogrodzenie, rozłożyste drzewa lub elementy małej architektury nie musi oznaczać nudnego i brzydkiego ogrodu. Okazuje się bowiem, że nawet na zacienionej działce można wyczarować wspaniały ogród. Wystarczy dobrać rośliny, które lubią mniejszą ilość światła.

Cechy ogrodu w cieniu

Ziemia w ogrodzie będzie bardziej wilgotna i wolniej będzie się nagrzewać nawet w upalne dni. Ogród w zacienionym miejscu charakteryzują więc warunki, które nie odpowiadają większości roślin ozdobnych. Posadzenie drzew, krzewów i bylin lubiących dużą ilość światła będzie oznaczać osłabienie ich liści oraz brak kwitnięcia. Pogorszeniu ulegnie także kondycja roślin, które staną się podatne na choroby i szkodniki. Efektem tego będzie bardzo ubogi i źle prezentujący się ogród. Sytuacji takiej możemy jednak uniknąć, a wystarczy zaakceptować istniejące warunki i odpowiednio zaprojektować ogród. Duża ilość cienia oznacza także mniejszą częstotliwość podlewania.

Wybór roślin

Podczas aranżacji ogrodu powinniśmy wykorzystać rośliny, które tolerują niedobór światła w mniejszym lub większym stopniu. Po zapoznaniu się z ofertą sklepów ogrodniczych zdamy sobie sprawę, że mamy do wyboru sporo gatunków roślin, które mogą tworzyć nasz ogród. Znajdziemy rośliny wspaniale kwitnące oraz gatunki zadarniające wyróżniające się łatwym rozrastaniem i pokrywaniem połaci dużymi ozdobnymi liśćmi. Efektywne będą również dość niskie drzewa przeznaczone do cienia oraz krzewy. Wśród bylin szczególnie polecane są: bodziszki, dziurawiec, fiołek, żółty jaskier rozłogowy, konwalia majowa, miodunka plamista, przebiśniegi, czy naparstnica purpurowa. Sprawdzą się również pnącza takie jak: hortensja pnąca, przywarka japońska, powojniki oraz bluszcz pospolity. Wśród drzew również znajdziemy cieniolubne gatunki: miłorząb dwuklapowy, barwinek pospolity, golteria pełzająca, hortensje, laurowiśnię czy trzmielinę.

Trawa do cienia

W sklepie emeralld.pl znajdziemy wiele gatunków traw, które można wykorzystać w cieniu. Taka mieszanka traw będzie lepiej tolerować wilgoć oraz potrzebuje mniejszej ilości światła do wzrostu. Trawa do cienia dzięki zastosowaniu odpowiednich proporcji poszczególnych gatunków pozwoli uzyskać zdrowy i mocny trawnik. Mieszanka shadow skutecznie zahamuje przyrost mchu, który jest niepożądanym gościem w naszych ogrodach. Pracownicy sklepu oferują profesjonalną pomoc dotyczącą wyboru trawy do cienia oraz wskazówek dotyczących pielęgnacji.