basen

Przyszedł wrzesień – czas powrotu do szkoły. Wiele placówek organizuje dodatkowe zajęcia związane z aktywnością fizyczną, wśród których wciąż króluje basen. Rodzice często zastanawiają się, co spakować dziecku do torby oprócz stroju kąpielowego. Dziś przygotowaliśmy dla Ciebie poradnik, w którym powiemy, co powinno wziąć ze sobą każde dziecko, które wybiera się na basen.

Z tego wpisu dowiesz się:

 • Co musisz spakować dziecku na basen?
 • Jak wybrać strój kąpielowy dla dziecka?
 • Dlaczego czepek jest wymagany na basenie?
 • Jak zachować higienę i bezpieczeństwo na basenie?
 • Co zrobić, żeby dziecko po wyjściu z basenu się nie przeziębiło?

Co musi wziąć ze sobą dziecko na basen?

 • strój kąpielowy,
 • czepek,
 • okulary pływackie,
 • ręcznik,
 • klapki,
 • suszarkę,
 • czapkę.

Strój kąpielowy musi być wygodny!

Pamiętaj, że strój kąpielowy powinien być przede wszystkim wygodny. Choć w przypadku chłopców nie ma problemu (zarówno bokserki, jak i slipy dobrze się sprawdzą na basenie), o tyle dziewczynkom z pewnością lepiej będzie się pływać w jednoczęściowym stroju kąpielowym. Dlaczego? Ponieważ dwuczęściowe kostiumy lubią się podwijać, co powoduje dyskomfort.

Ważne jest to, żeby strój był dobrze dopasowany do ciała, ale nie krępował ruchów. Przed wizytą w sklepie lub zamówieniem kostiumu najlepiej zmierzyć dziecko – najważniejszy jest wzrost, obwód klatki piersiowej, bioder i talii. Oczywiście, to co zmierzysz, uwarunkowane jest od płci dziecka – mierzenie klatki piersiowej u chłopaka nie ma najmniejszego sensu, natomiast potrzebny jest obwód w pasie, żeby wiedzieć jaki rozmiar kąpielówek wybrać.

Istotny jest również materiał, z jakiego wykonany jest strój. Aby mieć pewność, że zakupiony kostium posłuży dziecku na dłużej, warto wybrać tkaninę, która jest odporna na chlor, promienie UV i mechacenie. Sporym udogodnieniem będą także właściwości szybkoschnące materiału. Należy również sprawdzić, czy strój posiada dodatkowe podszycie, zapewniające właściwą higienę użytkownikowi.

dziecko

Czepek i okulary pływackie – must have w plecaku Twojego dziecka!

Obowiązkowo musisz spakować dziecku czepek na basen. Praktycznie wszystkie pływalnie tego wymagają. Większość dzieci nie lubi go zakładać, warto jednak wytłumaczyć im, że jest to konieczne i ma ogromny wpływ na ich bezpieczeństwo. Oprócz tego, że pomaga on ochronić włosy przed całkowitym zmoczeniem, dodatkowo zabezpiecza je przed szkodliwym działaniem chloru. Czepek zapobiega także zapaleniom ucha środkowego – dzięki niemu woda nie przedostaje się tego delikatnego narządu. Równie ważne jest to, że dzięki temu, iż wszyscy korzystający z basenu noszą czepki, utrzymana jest higiena – kto chciałby się kąpać w miejscu, w którym wszędzie pływają ludzkie włosy? Są różne rodzaje czepków do włosów, a najpopularniejsze to te wykonane z silikonu i materiałowe. Który wybrać? To zależy od preferencji – silikonowe lepiej chronią włosy przed wodą, z kolei materiałowe są bardziej komfortowe w noszeniu oraz w zakładaniu.

Kolejnym elementem, który powinien znaleźć się w torbie Twojego dziecka, są okulary pływackie. Choć ten element nie jest wymagany przez władze baseny, to niewątpliwie spełnia on ważną funkcję. Przede wszystkim chroni oczy dziecka przed chlorem. Chyba każdy, kto choć raz był na basenie, zdaje sobie sprawę z tego, jak bardzo szczypie oko, do którego dostała się chlorowana woda. I choć normalnie nie powinno to spowodować żadnych przykrych konsekwencji, okazuje się, że gdy oko jest już osłabione jakąś inną infekcją, chlor może ją pogłębić. Wybierając okulary do pływania, zwróć uwagę na to, czy nie są za małe (wtedy będą nieprzyjemnie uciskać), ani za duże (zsuwanie się okularów w trakcie pływania bardzo rozprasza dziecko).

Ręcznik i klapki, kosmetyki, czyli zadbaj o higienę swojego dziecka

Dziecko powinno mieć przy sobie także ręcznik. Kiedy wyjdzie z wody, musi się przecież w coś wytrzeć. Po kąpieli w basenie, zazwyczaj bierze się także prysznic, aby opłukać się z chlorowanej wody. Dlatego warto zapakować mu też płyn do kąpieli lub zwykłe mydło.

Przydadzą się także klapki. Po pierwsze dlatego, żeby dziecko się nie poślizgnęło i nie wywróciło – na basenie wszędzie jest mokro, począwszy od szatni, skończywszy na obszarze wokół samego kąpieliska. Druga sprawa to kwestia higieny – opowieści o nabawieniu się grzybicy na basenie naprawdę nie są wyssane z palca, dlatego lepiej zapobiegać niż leczyć i spakować dziecku klapki, aby uniknąć wizyt u dermatologa.

Suszarka i czapka – aby zapobiec chorobie!

Ostatnimi rzeczami są suszarka i czapka. Nawet najlepszy czepek nie ochroni włosów przed całkowitym zmoczeniem. I o ile można na to machnąć ręką latem, to okres jesienno-zimowy sprzyja przeziębieniom. Spakuj więc dziecku suszarkę i wytłumacz mu, żeby nie wychodziło z basenu z mokrą głową. Przyda się także czapka. Niestety, wizyty na basenie mają to do siebie, że zaraz po wysuszeniu głowy, trzeba wyjść na dwór. A to bardzo często prowadzi do przeziębienia, zawiania lub innych infekcji. Dlatego dobrze ubrać czapkę, która pomoże ochronić głowę dziecka, przez którą ucieka najwięcej ciepła.

czepek

Twoje dziecko wybiera się na basen? Pomóż mu się spakować! Z pewnością przyda mu się strój kąpielowy, czepek, okulary pływackie, ręcznik, klapki, kosmetyki, suszarka oraz czapka. A jeśli szukasz sklepu, w którym mógłbyś zaopatrzyć dziecko w potrzebne rzeczy, wejdź na sklepgwinner.pl u nas znajdziesz akcesoria do pływania najwyższej jakości!