pierścionek

Pierścionek z brylantem czy diamentem? Wiele z nas nie do końca wie, czym różnią się oba kamienie. Dlatego często nie wiemy, który rodzaj wybrać podczas zakupu pierścionka. Ten artykuł pomoże Ci rozwiać Twoje wątpliwości przed zakupem pierścionka z drogocennym kamieniem.

Czym się różni diament od brylantu?

Wiele z was może być zaskoczonych, ale diament i brylant to ten sam kamień. Diamenty powstają w naturalny sposób, a cały proces trwa miliony lat. Dlatego ich ceny sięgają zawrotnych kwot. Naturalny diament jest kamieniem o matowej powierzchni. Dopiero proces szlifowania wydobywa z niego słynny blask.

Brylant powstaje z diamentu podczas procesu szlifowania. To właśnie brylanty znajdziemy we wszystkich wyrobach jubilerskich. Charakterystyczny szlif diamentu, który ma prawie każdy pierścionek z brylantem składa się z rondysty, czyli najszerszej części kamienia oraz koletu. Jednak szlifów brylantów jest wiele i każdy z nich ma za zadanie wydobyć, jak najwięcej piękna z kamienia.

Cena brylantów zależy od kilku czynników. Przy wycenie brany jest pod uwagę karat, przejrzystość, czystość kamienia, kolor oraz szlif. Cena brylantu rośnie wprost proporcjonalnie do wymienionych czynników. Ceny biżuterii z brylantami sięgają zwrotnych kwot. Jednak podstawowe małe kamienie umieszczone centralnie w biżuterii można kupić już od około dwóch tysięcy złotych. Brylanty są też często wykorzystywane jako uzupełnienie biżuterii z innych kamieni szlachetnych i półszlachetnych. Takie kompozycje są niezwykle piękne i efektowne.

Pierścionek z brylantem- jaki wybrać?

Skoro już wiemy, że pierścionek z brylantem i diamentem różni się jedynie szlifem, to możemy przystąpić do dalszego opisu cech, na które warto zwrócić uwagę podczas wyboru. Pierścionki z brylantem różnią się wielkością, szlifem oraz kształtem. Najczęściej spotykamy biżuterię, w której jeden większy kamień jest osadzony na złotej bazie. Często też brylantom towarzyszą mniejsze kamienie, które optycznie powiększają pierścionek, który staje się jeszcze okazalszy.

Przy wyborze biżuterii z brylantem ważny okaże się jego szlif. To on odpowiada za słynny błysk kamienia. Im lepiej oszlifowany diament, tym wartość kamienia będzie większa. Kiedyś kobiety nosiły imponujące, ogromne naszyjniki z brylantami. Dziś wybiera się raczej delikatne akcenty z tych drogich kamieni. Bardziej liczy się forma wykonania biżuterii, trochę mniej wielkość kamienia. Ma to związek ze współczesnym podejściem do bogactwa oraz bezpieczeństwa. Najpiękniejsze diamenty są dziś dobrze chronione w muzeach i prywatnych zbiorach. Rzadko kiedy można zobaczyć osobę, która eksponuje je na sobie.

Natomiast mały pierścionek lub kolczyki z brylantami na pewno podkreślą swoim blaskiem urodę szczęśliwej posiadaczki. W naturalnych kamieniach najlepsze jest to, że nie potrzebują zbyt wiele oprawy, aby zdobić i błyszczeć. Ich naturalne piękno w zupełności wystarczy. Dlatego bez względu na wielkość karata, warto w swojej szkatułce posiadać choćby mały drobiazg z brylantów.