kawa

Kawa jest jednym z najpopularniejszych napojów na świecie. Nic więc dziwnego, że – w myśl idei Dolce Vita – upodobali ją sobie szczególnie Włosi. Jednak nie każdy wie, jak wygląda jej uprawa. Wymaga przede wszystkim wiedzy, doświadczenia, wykorzystania nowoczesnych technologii oraz pracy ludzkiej. Jak wygląda droga od plantacji do filiżanki?

Sekret uprawy pysznej kawy

Owoce kawowca nazywane są wiśniami ze względu na ich piękny czerwony kolor. Po barwie można poznać stopień dojrzałości owoców – czarne są przejrzałe, natomiast zielone jeszcze niedojrzałe. Z tego względu owoce powinny być zbierane ręcznie, by oddzielić najlepsze okazy, które będą poddawane dalszej obróbce. Do najpopularniejszych gatunków kawy zalicza się arabikę i robustę, jednak tak naprawdę istnieje aż 10 odmian kawowca. Każdy z nich wymaga innych warunków uprawy. Najbardziej wymagająca jest arabika, która powinna być uprawiana na wysokości min. 900 metrów n.p.m.

Dzięki wiedzy i doświadczeniu producentów oraz plantatorów, opracowano najlepsze warunki do uprawy kawowca. Na jakość kawy wpływa co najmniej kilka czynników. Przede wszystkim kawowce muszą wzrastać w klimacie subtropikalnym. Duże znaczenie, które decyduje o nutach aromatycznych kawy, ma rodzaj gleby – powinna mieć odczyn kwaśny oraz zawierać m.in. takie związki jak magnez, wapń i azot. Aby zapewnić roślinom odpowiedni rozwój, muszą być one uprawiane w optymalnych warunkach atmosferycznych. Kawowce nie tolerują wahań temperatur, obfitych opadów deszczu ani dużego nasłonecznienia. Plantacje powstają więc w otoczeniu wyższych drzew (np. palm czy bananowców), które zapewniają cień i ograniczają dopływ deszczu. Owoce kawowca nabierają cech regionu (terrioru) – kawa w kapsułce pochodząca z różnych lokalizacji ma wówczas niepowtarzalny smak i aromat.

Proces produkcji kawy

Kawa w kapsułce wykonanej przy użyciu aluminium zachowuje świeżość i aromat. Renomowani producenci, tacy jak np. Nespresso, zapewniają najwyższą jakość napoju, oferując nowoczesne ekspresy na kapsułki i szeroki wybór smaków i aromatów. Jednak zanim kawa trafi do filiżanki, musi przejść kilka etapów. Na renomowanych plantacjach owoce kawowca zbierane są ręcznie, co zapewnia odpowiednią selekcję najlepszych owoców. Wzrost niektórych odmian przebywa w różnym czasie, dlatego trzeba wracać do tego samego miejsca, by zebrać owoce, które później dojrzewają. Jednak istnieją inne metody zbiorów. Proces przebiega najszybciej, gdy wykorzystywane są kombajny – metoda ma szczególne zastosowanie, jeżeli owoce dojrzewają w tym samym czasie. Jeszcze innym sposobem jest strącanie wiśni i zbieranie z ziemi zarówno dojrzałych, przejrzałych jak i niedojrzałych owoców.

Producent kawy Nespresso wykorzystuje pierwszą metodę zbiorów, aby wyselekcjonować tylko najwyższej jakości owoce, które następnie podlegają długiemu procesowi obróbki. Na końcowym etapie kawa w kapsułce zostaje hermetycznie zamknięta, co zapewnia jej doskonały świeży smak i aromat.

Taki sposób przechowywania zmielonych ziaren gwarantuje, że nie będą zwietrzałe. Kawa w kapsułce jest chroniona przed niekorzystnym działaniem warunków atmosferycznych, czyli słońca, wilgoci i powietrza. Z tego względu, zarówno w Polsce, jak i w innych regionach świata, bardzo popularne są ekspresy na kapsułki.

Produkcja kawy w duchu zrównoważonego rozwoju

Kawa w kapsułce Nespresso jest zawsze wysokiej jakości. Należy jednak pamiętać, że stoi za tym praca ludzka. Producent Nespresso, który oferuje ekspresy na kapsułki oraz wysokiej jakości kawę, wspiera plantatorów i rolników, prowadząc uprawy w myśl zrównoważonego rozwoju. Efekt w postaci doskonałej kawy można uzyskać tylko dzięki zaangażowaniu pracowników, dlatego Nespresso wspiera lokalne społeczności, współfinansuje ulepszenia infrastrukturalne, a także zapewnia szkolenia dla farmerów. Zrównoważony rozwój oznacza również dodatkową wartość dla środowiska naturalnego – np. poprzez sadzenie roślinności, która zapewnia kawowcom jeszcze lepsze warunki wzrostu.

W ten sposób kawa, która trafia do naszej filiżanki, może pochwalić się wysokimi walorami. Uprawy w duchu zrównoważonego rozwoju przekładają się na jej smak i aromat, zapewniając prawdziwym wielbicielom kawy to, co najlepsze!