wózek

Stając przed wyborem wózka często pada pytanie: Jakie powinniśmy wybrać koła? Duże czy małe? Twarde czy miękkie? Co się najbardziej sprawdza?

Dziecko w wózku spędza sporo czasu, zwłaszcza niemowlak często leży w gondoli, właściwie bez ruchu i to jak będzie przebiegała jego podróż w wózku. Tutaj duże znaczenie mają koła. Wózki zazwyczaj mają kółka:

  • duże, o średnicy powyżej 20 cm, pompowane, dętkowe lub bezdętkowe,
  • z tworzywa sztucznego, twarde, niewielkich rozmiarów,
  • piankowe o średniej twardości, ale małe i lekkie.

Patrząc na wózki dziecięce z perspektywy poruszania się w nich dzieci warto sobie zadać kilka istotnych pytań:

  • po jakim terenie będzie jeździł wózek?
  • czy wózek będzie często przenoszony, pakowany do bagażnika albo windy itd.?
  • czy ma być zwrotny?
  • czy spacery będą dynamiczne czy raczej spokojne?

Duże, pompowane koła są najbardziej wygodne dla dziecka i doskonale pokonują nierówności terenu. Dzięki temu maluch nie odczuwa wstrząsów, ani nagłych zwrotów wózka np. na krzywym chodniku. Niestety takie koła są bardzo duże i cięższe od kół np. piankowych. Problem może się pojawić, kiedy chcesz włożyć wózek do bagażnika małego samochodu, zrobić zakupy w sklepie z wąskim przejściem. Nawet wózek z dużymi kołami można włożyć bez problemu do samochodu, ale pod warunkiem, że koła się odkręci i włoży osobno do bagażnika. Nie każdy rodzic ma czas i ochotę na taką gimnastykę, dlatego wtedy lepszym rozwiązaniem są kółka mniejsze i lżejsze.

Małe kółka z tworzywa sztucznego mają tę zaletę, że są niewielkich rozmiarów i ważą także niewiele. Doskonale sprawdzają się, kiedy trzeba wózek często pakować i wypakowywać z auta. Wózek z małymi kółkami jest lżejszy i poręczniejszy od tego z kółkami i dużymi. Ma on jednak swoje wady. Przede wszystkim amortyzacja. To najsłabsza strona wózka z małymi kółkami. Tutaj nadrobić tę niedogodność może konstrukcja wózka, ale zazwyczaj ten z dużymi, pompowanymi kołami będzie mniej bujał i miał lepszą amortyzację od tego z kołami gumowymi.

Nasz sklep z wózkami dziecięcymi w Warszawie proponuje także trzecie rozwiązanie wózki dziecięce z piankowymi kołami. Takie koła są dużo lżejsze niż dmuchane, gumowe kółka, ale lepiej amortyzują od zwykłych, małych plastikowych kółeczek.