zabawki

We współczesnym natłoku różnorodnych zabawek naprawdę łatwo się pogubić. Mnogość opcji i rozmaitych możliwości, jakie stwarzają nowoczesne zabawki, sprawia, że coraz trudniej wybrać takie, dzięki którym dziecko nie tylko czegoś się nauczy, lecz także będzie czerpało z nich radość. Na szczęście istnieją firmy, dla których zabawki sensoryczne i rozwój dziecka jest najważniejszy i właśnie takim zabawkom przyjrzymy się w tym artykule.

Rozwiń zmysły swojego dziecka!

Główną zaletą zabawek sensorycznych jest fakt, że zabawa nimi wpływa bezpośrednio na zmysły. Ich wykorzystanie jest wręcz konieczne, aby w pełni wydobyć potencjał tkwiący w tych produktach. Zabawki sensoryczne angażują niemal wszystkie zmysły, chociaż w ostatnim czasie przybywa pomysłów także na wdrożenie zapachów do tej kategorii. Wystarczy wymienić tylko niektóre z zabawek – pętle, tablice, układanki, a nawet piasek kinetyczny. Każda z nich pozwala dziecku na poznanie rozmaitych kształtów, kolorów, schematów ruchowych oraz powierzchni rozmaitych materiałów. Dzięki możliwości zebrania wielu elementów w jednej zabawce dziecko będzie mogło w łatwy sposób poznawać nowe rzeczy i przede wszystkim oswajać się z nowymi wrażeniami związanymi z użyciem zmysłów.

Jest to także świetny trening zarówno motoryczny, jak i umysłowy. Dopasowywanie kształtów i kolorów pomaga w rozwijaniu wyobraźni oraz ćwiczeniu pamięci, dzięki czemu nasz maluch będzie mógł szybko i w naturalny sposób wykazać się pierwszymi logicznymi działaniami oraz łatwiej przyjdzie mu kojarzenie określonych sytuacji. Z kolei wykorzystanie rozmaitych układanek i pętli pozwoli maluchowi na stałe rozwijanie swoich zdolności koordynacyjno-ruchowych, poprzez   zręczne prowadzenie elementów po przewodzie, czy operowanie różnymi częściami na tablicach. Co nie jest bez znaczenia, gdyż znacznie ułatwi to maluchom, chociażby naukę pisania w szkole, czy wykonywanie zadań na zajęciach technicznych.

Podsumowując, zabawki sensoryczne to świetny sposób nie tylko na zapewnienie maluchom wielu godzin atrakcyjnej i kreatywnej zabawy, lecz także na aktywny rozwój zarówno wyobraźni, jak i zręczności. Korzystanie z nich to gwarancja zapewnienia dziecku koniecznych warunków do prawidłowego rozwoju.