retro

Umeblowanie mieszkania to czynność, za którą zabieramy się zaraz po jego zakupie (a czasem nawet jeszcze przed). Dla wielu osób jest to o wiele trudniejszy proces, niż samo kupowanie. Wynika to z tego, że widzimy pełno inspiracji w Internecie, jednak po przyjściu do sklepu stacjonarnego ciężko znaleźć nam podobne rzeczy. Szczególnie taki problem mają osoby, które nie posiadają zmysłu estetyki i aranżacji. Jak więc dobrze umeblować nowoczesne mieszkanie?

Pierwsze kroki

Styl nowoczesny to jeden z najprostszych – więc umeblowanie mieszkania nie będzie sprawiać problemu. Meble mają proste geometryczne kształty i raczej nie mają żadnych charakterystycznych żłobień, jak to występuje w przypadku mebli retro. Dlatego też na początek należy się zdecydować jakie kolory przewodnie wybieramy dla naszych wnętrz – stanowiące bazę, na podstawie której będziemy meblować nasze mieszkanie. Dobrze jest wybrać dwa kolory – np. białe meble i czerwone dodatki, które nadadzą charakteru mieszkaniu.

Najpopularniejszymi połączeniami jest biały i czarny z każdy innych kolorem – jesteśmy wtedy pewni, że wszystko ze sobą będzie grało. Jeżeli jesteśmy bardziej odważni, to możemy wziąć, np. szary z zielonym czy też żółtym, fioletowy z szarym czy lawendowym. Na szczęście w Internecie znajdziemy pełno programów, które służą do dobierania kolorów do siebie. Dzięki temu będzie można swoją ulubioną barwę skomponować jak tylko chcemy.

Co po meblach?

Kiedy mamy już wybrane kolor naszych mebli, to musimy się zastanowić ile chcemy na nie wydać. Być może wolimy kupić takie ze sklepów sieciowych, a być może wolimy pod wymiar. Z tym zagadnieniem wiąże się problem ceny – za ładne, robione pod wymiar i nasze „widzimisię” meble, będziemy musieli zapłacić o wiele więcej. Jednak prawdopodobnie będą one o wiele lepszej jakości – meble tańsze czasami sprawiają problemy, jednak wiele zależy od sposobu ich traktowania.

Dodatki potrzebne na już!

Same meble oraz ładne kolory ścian to nie wszystko. Przede wszystkim charakter mieszkaniu nadają dodatki – najlepiej w jednym czy w dwóch kolorach. Nie możemy zapomnieć o zasłonach – jeżeli wybraliśmy ciemne meble, to muszą one wpuszczać jak najwięcej światła, aby pomieszczenie było jaśniejsze. Zadbajmy, aby w każdym pomieszczeniu jeden element robił „efek wow”. W sypialni może być to kurtyna świetlna podwieszona do zasłon – nada sypialni intymnego charakteru. W łazience mogą być to specjalne roślinki, które dobrze znoszą wilgoć oraz nie przeszkadza im wyższa temperatura. W salonie idealnym dodatkiem będą ciekawe fotele czy kanapa, w soczystych i wyrazistych kolorach. Możemy także zainstalować na ścianach specjalne ramki ze zdjęciami naszej rodziny. W pokoju dziecięcym możemy postawić na ścianę ze specjalnej czarnej farby, na której dzieci będą mogły malować kredą.

Urządzanie nowoczesnego mieszkania ma to do siebie, że można w nim wykorzystywać różne pomysły i meble, które w innych stylach by się nie sprawdziły. Należy bowiem pamiętać, że mieszanie styli nie jest korzystne oraz może być odebrane jako brak gustu właściciela. Dlatego zasada jest prosta – meble retro do mieszkania w charakterze dawnych lat, a meble nowoczesne do domu, gdzie lubi się to, co współczesne.