Twardsza od stali i granitu, wytrzymała na uszkodzenia mechaniczna, a do tego piękna i elegancka. Tak postrzegana jest porcelana kostna wśród miłośników luksusowej zastawy kuchennej.

Już w średniowieczu wyroby z domieszką spopielonych kości zwierzęcych cieszyły się uznaniem, a metoda ich produkcji została ulepszona w przeciągu upływających lat.

Porcelana

Dziś porcelana jest wciąż pożądana i chwalona w towarzystwie, jednak zabieg jej wytwarzania uległ modyfikacjom. Aby uzyskać nieskazitelną biel i doskonały pomysł należy przejść przez kilkuetapowy proces produkcji. Pierw należy dobrać precyzyjne proporcje kwarcu, kaolinu, skaleni oraz kości, a następnie uformować oczekiwany kształt. W dalszym etapie dochodzi do podwójnego wypalania,które w przypadku tej porcelany, znacznie różni się od tradycyjnego. Sproszkowane kości zwierzęce w połączeniu z wysoką temperaturą, jakiej jest poddawana porcelana kształtuje jej wyjątkowe cechy fizyczne i chemiczne.

Porcelana kostna, uważana za najszlachetniejszą z ceramiki, wywodzi się z Chin, a recepturę przywiózł do Europy sam Marco Polo. Jednak rozwój produkcji nastąpił w Anglii oraz w Rosji, dlatego porcelana pochodząca z tych rejonów cieszy się największą renomą, co też rzutuje na jej cenę.

Zestawy

Z porcelany kostnej najczęściej wykonuje się całe zestawy, w których skład wchodzą filiżanki, podstawki, wazy, talerze oraz kubki. Sprzedawane są zarówno pojedyncze sztuki, jak całe zestawy skompletowanych naczyń. Wzory i zdobienia są bardzo oryginalne i w zasadzie nie ma ograniczeń w wykorzystaniu barw i ozdób. Porcelana prosto z rosyjskiej manufaktury jest najkosztowniejsza, ponieważ za jedną filiżankę 220ml wraz z podstawkiem możemy zapłacić nawet 500 zł.

Najpopularniejsze są zestawy składające się właśnie z filiżanki z dwoma talerzami różnej wielkości, więc zasadniczo jest  komplet dla jednej osoby. Średni koszt waha się od 200 do 400zł, oczywiście droższe także znajdą swoich właścicieli. Cukiernica to kolejny element, którego nie może zabraknąć na stole, a jego cena waha się między 200-600 zł. Jak widać zakres cen jest szeroki, dlatego wszystko zależy od oczekiwań kupującego. Dość drogo prezentują się na rynku dzbany, które często są duże i pojemne, najczęściej do 700ml. Wymagają dużych nakładów materiału i więcej czasu podczas produkcji, dlatego cena zaczyna się przeważnie od 500zł za dzban wysokiej jakości. Cena w dużej mierze zależy od ilości i rodzaju zdobień, te z gładką powierzchnią będą relatywnie tańsze.

Decydując się na zakup porcelany kostnej warto dobrze się rozejrzeć i porównać różne oferty. Ceny w sklepach internetowych potrafią bardzo różnić się od stacjonarnych, jednak nie jest to reguła. Pewne jest za to jedno, wybór dotyczący zakupy będzie dobrą decyzją, ponieważ nasza kuchnia nabierze klasy i z dumą zaprosimy gości na kawę z ciastkiem.

Jeżeli jesteś zainteresowany porcelaną kostną, koniecznie odwiedź Mensa Home – sklep z przepiękną zastawą stołową wykonaną z porcelany kostnej.