boisko

Początek wiosny to doskonały czas, aby odmienić wygląd Twojego trawnika. Jeśli chcesz uczynić z niego miejsce aktywnego wypoczynku, to warto pomyśleć o takim przygotowaniu trawy, aby można na niej wygodnie i bezpiecznie grać w piłkę nożną lub siatkówkę. Od czego rozpocząć przygotowania? Jaka mieszanka traw najlepiej nadaje się do uprawiania sportu? Przekonaj się sam, jak stworzyć trawnik na boisko.

Trawnik nie musi służyć wyłącznie jako miejsce, na którym urządzasz grilla lub leżysz na leżaku – w czasach, kiedy nasze pociechy spędzają coraz więcej czasu przed komputerem, warto uczynić z niego przestrzeń służącą zabawie oraz rozwojowi fizycznemu dzieci.

Aby jednak w Twoim ogrodzie można było rozegrać pierwszy mecz, musi zostać spełnione przynajmniej kilka warunków. ZIEMOVIT pokaże Ci krok po kroku, jak założyć estetyczny, bezpieczny i funkcjonalny trawnik-boisko.

Trawnik na boisko – gdzie go założyć?

Pierwsze, co należy zrobić, przygotowując trawnik na boisko, to wybrać odpowiednie miejsce. Wiadomo, że teren znajdujący się bardzo blisko domu czy innych zabudowań nie jest najlepszym rozwiązaniem – zbyt mocno uderzona piłka może łatwo wybić okno, dlatego przestrzeń przyszłej rozgrywki powinna znajdować się w znacznej odległości od budynków. Jeśli jednak masz niewielką działkę, postaraj się odpowiednio zabezpieczyć okna oraz elewacje od tej strony, od której będzie znajdowało się boisko.

Dobrym pomysłem jest zorganizowanie boiska w części ogrodu zorientowanej na południe (o ile oczywiście pozwalają na to względy bezpieczeństwa). Z racji słabego nasłonecznienia zazwyczaj rzadko uprawia się na niej rośliny, więc dzieci nie zniszczą Twoich upraw, a w czasie rozgrywki w letni dzień promienie słoneczne nie będą przeszkadzały małym sportowcom.

Jeśli masz jednak problem z zaplanowaniem przestrzeni w ogrodzie, to mogą Ci w tym pomóc takie aplikacje, jak Wirtualny Ogród ZIEMOVIT, dzięki którym łatwiej będzie wyobrazić sobie umiejscowienie przyszłego boiska.

Jak przygotować teren pod trawnik-boisko?

Po wybraniu miejsca trzeba przystąpić do przygotowania terenu, tak aby bieganie po nim było bezpieczne dla dzieci. Warto zatem zwrócić uwagę na takie szczegóły, jak:

  • kąt nachylenia lekki spadek terenu trzeba będzie wyrównać przy użyciu małej koparki;
  • jednolitość powierzchni terenu – każda mulda, kopiec kreta lub dołek na trawniku to potencjalne źródło niebezpiecznych kontuzji, podobnie jak kamienie czy korzenie. Jeśli chcesz po prostu przystosować swój dotychczasowy trawnik do celów sportowych, wyrównaj go, wykonując 3 razy do roku piaskowanie lub wałowanie

Upewnij się także, czy trawnik-boisko jest właściwie odgrodzony od sąsiednich działek. Jeśli dysponujesz odpowiednimi środkami, możesz kupić profesjonalne ogrodzenie do boisk sportowych, ale tańsze rozwiązanie stanowi siatka o wysokości przynajmniej 3 metrów.

Mieszanka traw na boisko – jaką wybrać?

Już po kilku meczach piłki nożnej lub siatkówki na terenie, na którym zasiałeś zwykłą trawę, zauważysz liczne ubytki w murawie. Trawnik-boisko podlega bowiem bardzo silnej eksploatacji. Dlatego właśnie warto zdecydować się na mieszankę Wytrzymały Trawnik ZIEMOVIT, która:

  • jest bardzo odporna na uszkodzenia mechaniczne
  • tworzy gęstą darń
  • zapewnia szybki wzrost (nadaje się więc do dosiewania ubytków na boisku)

Trawnik-boisko wymaga również systematycznej pielęgnacji. Przede wszystkim jeśli planujesz stworzyć boisko na sporym terenie, to warto pomyśleć o założeniu systemu automatycznych zraszaczy – źdźbła trawy, po których będą biegali mali sportowcy, potrzebują bowiem silnego systemu korzeniowego. Trawnik należy również jak najczęściej kosić, aby zbyt wysokie źdźbła nie utrudniały odbijania piłki oraz biegania. Warto także pamiętać o wertykulacji, aeracji oraz nawożeniu, czyli zabiegach poprawiających zarówno wygląd trawnika, jak i jego odporność na chwasty czy choroby.