budowa

Podczas prac wykończeniowych domu musimy wybrać rodzaj stolarki budowlanej. Decyzja o wyglądzie takich elementów, jak drzwi i okna to niełatwa kwestia, bo oferta rynkowa jest ogromna. Możemy zamontować elementy drewniane, jak również nowoczesne rozwiązania aluminiowe. Producent stolarki budowlanej może doradzić optymalny zestaw. Jednak w celu doboru odpowiednich elementów, trzeba znać podstawowe cechy i właściwości zastosowanych materiałów.

Szlachetny i naturalny materiał

Najważniejsze elementy to drzwi i okna. Wersje wykonane z drewna mają elegancki wygląd. Będą doskonale komponować się zarówno z wnętrzami klasycznymi, jak i urządzonymi według zasad stylu minimalistycznego. Nowoczesne okna drewniane mogą być niezwykle funkcjonalne, a ich bogata kolorystyka pozwoli dopasować je do każdej elewacji budynku. Warto wymienić okna sosnowe i modrzewiowe. Zastanówmy się także nad drewnianymi drzwiami — zarówno zewnętrznymi, jak i wewnętrznymi. Niezależnie od wersji są to elementy odporne na wilgoć i uszkodzenia mechaniczne.

Do innych zalet stolarki drewnianej należy bardzo długi okres eksploatacji, a także możliwość łatwej zmiany koloru ram w razie potrzeby. Okna drewniane charakteryzują się dużą sztywnością, poza tym nie ulegają odkształceniom związanym z działaniem wysokiej temperatury. Zapewniają bardzo dobrą izolację termiczną oraz skutecznie tłumią hałas dochodzący z zewnątrz. Dzięki zmniejszeniu strat energii można zaoszczędzić na kosztach ogrzewania. Drewno, jako naturalny materiał, nie wydziela szkodliwych substancji, a w razie uszkodzenia elementy stolarki można łatwo naprawić. Pamiętajmy, że sprzedawca lub producent stolarki budowlanej może pomóc nie tylko przy doborze jej elementów, ale także podczas dalszej eksploatacji.

Nowoczesność i ekologia

Stolarka aluminiowa jest natomiast bardziej nowoczesna z wyglądu. Jest szczególnie polecana do prestiżowych lokalizacji, jak domy wykonane z luksusowych materiałów, biura i inne obiekty użytkowe. Aluminium to estetyka i wygoda użytkowania. Okna są trwałe i nie ulegają korozji. Gwarantują termoizolację oraz bezpieczeństwo na najwyższym poziomie. Drzwi wykonane z aluminium mają bardzo wysoką szczelność ogniową, są także wyjątkowo odporne na działanie zmiennych warunków atmosferycznych. Jednocześnie są dostępne w wielu kolorach, a nawet mogą imitować klasyczne elementy drewniane.

Do zalet elementów stolarki aluminiowej należy łatwy montaż i pielęgnacja. Nie wymagają używania specjalnych środków chemicznych, bo czyszczenie polega na przecieraniu mokrą szmatką z łagodnym środkiem do mycia. Są to przedmioty o szerokich możliwościach aranżacyjnych. W uzyskaniu odpowiedniej funkcjonalności i wyglądu pomoże producent stolarki aluminiowej, który w swojej ofercie posiada wiele wersji dostosowanych do różnych stylów aranżacji budynku. Wszystkie oferowane elementy mają niewielką wagę, ale dużą wytrzymałość. Co prawda nie można ich naprawiać, tak jak w przypadku elementów drewnianych, ale uszkodzenia należą do rzadkości. Aluminium jest niepalne, poza tym nie elektryzuje się i nie przyciąga kurzu. Jest to materiał ekologiczny, który można odzyskiwać i poddawać recyklingowi.

Wybór stolarki zależy przede wszystkim od aranżacji naszego domu. Niezależnie od tego, na jaki materiał się zdecydujemy, wszystkie elementy powinny być spójne wizualnie. Powinny zapewnić estetykę w pomieszczeniach oraz na zewnątrz budynku, a także pozwolić na obniżenie kosztów energii. W każdym wypadku należy wybrać rozwiązanie optymalne pod względem funkcjonalności, parametrów użytkowych oraz zasobności naszego portfela.