dziecko

W pościel dla nowonarodzonego dziecka, warto wyposażyć się jeszcze przed porodem. Jest to jeden z kluczowych elementów wyposażenia sypialni – oprócz oczywiście samego łóżeczka – o którym należy pomyśleć wcześniej. Głównym zajęciem noworodka będzie w najbliższych tygodniach i miesiącach naprzemienny z jedzeniem sen. Warto zadbać zatem, aby było on dla niemowlęcia możliwie, jak najbardziej komfortowy.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze pościeli dla dziecka?

Aby zapewnić dziecku najlepsze możliwe warunki, ważne aby pościel – którą zamierzamy kupić – była delikatna dla jego skóry, bezpieczna, a także antyalergiczna. Przez najbliższy czas niemowlę będzie spędzało w pościeli najwięcej czasu, zatem niezwykle istotne jest, aby zapewnić mu należytą jakość słodkiego snu.

Szczególną uwagę powinno się zwrócić na materiał, z którego pościel dziecięca została wykonana. Dla małych dzieci zalecane są produkty wykonane z bawełny. Najlepiej, aby była to bawełna 100% bez domieszek innych materiałów. Wybór bawełny jest polecany nie tylko ze względu na wysoki komfort dziecka, ale również możliwości jego konserwacji. Pościel bawełnianą prać można w wysokich temperaturach, co pozwoli na zabicie wszystkich bakterii i usunięcie zanieczyszczeń.

W komplet pościeli nie musi wchodzić poszewka na poduszkę. Pediatrzy zalecają, aby główka dziecka spoczywała swobodnie na prześcieradle. W ten sposób wspomoże się łatwe oddychanie maluszka. Wiele dzieci posiada dzisiaj alergie, aby zapewnić im spokojny i smaczny sen, warto zadbać o to, aby wybrana pościel była antyalergiczna.

Jak dobrać kołderkę?

Materiał zewnętrzny to nie wszystko, o co powinno się zatroszczyć przy wyborze kompletu pościelowego dla malucha. Uwagę należy zwrócić również na wypełnienie kołderki. W wielu przypadkach będzie ono wykonane z tworzyw sztucznych. Tkaniny poliestrowe są szczególnie niezalecane dla małych niemowląt – zawierają one pochodne ropy naftowej. Idealnym rozwiązaniem jest wybraniem kompletu, który będzie wyprodukowany w całości z bawełny.

W sklepach znaleźć można szeroki wybór pościeli dziecięcej, zarówno jeśli chodzi o wzornictwo, jak i surowce, z których zostały one wykonane. Jednak nawet najpiękniejszy komplet pościeli nie będzie dostatecznie dobrze służył dziecku, gdy kosztem jego wyjątkowego wzoru okaże się słaba jakość samych materiałów, które będą maleństwo uczulać i powodować podrażnienia.

Kołderka dziecięca powinna być również lekka, prosta w użytkowaniu i umożliwiająca łatwe czyszczenie. Spotkać można także modele antybakteryjne. Kupując pościel dla dzieci warto zwrócić uwagę, czy będzie ona bezpieczna dla maluchów poniżej trzeciego roku życia, co potwierdzone będzie atestami.

Jakie atesty powinna mieć pościel dla niemowlaka?

 

Pościel dla dzieci powinna być wykonana z materiałów antyalergicznych i w 100% naturalnych, jak bawełna. Wszystkie barwniki wykorzystane do stworzenia fantastycznych, bajkowych wzorów, muszą być bezpieczne dla zdrowia i nie powodować uczuleń.

Szczególnie polecane są pościele, których bezpieczeństwo potwierdzone jest atestami. Certyfikaty bezpieczeństwa, takie jak np.:
* Certyfikat Instytutu Włókiennictwa,
* FIRA,
* Atest PZH,
* Certyfikat „Tekstylia godne zaufania” OEKO–TEX® Standard 100,

świadczą nie tylko o wysokiej jakości materiałów, a których są wykonane pościele dziecięce, ale również braku przeciwwskazań w ich użytkowaniu przez dzieci. Certyfikat „Tekstylia godne zaufania” OEKO–TEX® jest szczególnie ważny, gdyż potwierdza brak toksycznych substancji w tkaninach, które mogłyby mieć zły wpływ na bezpieczeństwo i zdrowie dziecka.

Jak dbać o pościel niemowlęcia?

Warto wyposażyć się w więcej niż jeden komplet pościeli dziecięcej, gdyż należy często ją wymieniać ze względów higienicznych. Gdy jedna będzie już nieświeża, wystarczy wymienić komplet, a dotychczas używaną wrzucić do pralki. Przez pierwsze tygodnie życia dziecka zaleca się używanie delikatnych hipoalergicznych środków do prania, które nie spowodują podrażnień skóry i uczuleń.

Źródło: szwalniasnow.pl – Pościel dla dzieci i niemowląt