sport

Właściwie dobrana dieta powinna być dopasowana do prowadzonego stylu życia. Inaczej powinna odżywiać się osoba bardzo aktywna, a inaczej prowadząca siedzący tryb życia. Specjalna dietą jest dieta dla sportowców.

Ze względu na to, że sportowcy prowadzą bardzo aktywny tryb życia, ich dieta musi różnic się od diety, którą stosują osoby prowadzące bierny tryb życia. Ponadto, dieta sportowca musi być również dostosowana do dziedziny, którą on uprawia, intensywności oraz ilości wykonywanych treningów.

Białko w diecie sportowca

Nie należy dopuścić do sytuacji, w której będzie za mało białka w diecie sportowca. Mogłoby dojść wtedy do rozkładu białek ustrojowych. Mogłoby to spowodować osłabienie mięśni, co na pewno nie miałoby korzystnego wpływu na życie sportowca. Osoby uprawiające sporty wytrzymałościowe – kolarstwo, biegi długodystansowe, pływanie – powinny spożywać 1,2-1,4 g białka na 1 kg masy ciała, a osoby uprawiające sporty siłowo – wytrzymałościowe lub siłowo-szybkościowe od 1,4-1,8 g/kg masy ciała.

Węglowodany w diecie sportowca

Według zasad racjonalnego żywienia osoby zdrowe, o umiarkowanej lub niskiej aktywności fizycznej, powinny pobierać średnio 55-65% energii z węglowodanów. Osoby, które przez większą część tygodnia uprawią sport lub wykonują treningi, mają zapotrzebowanie na węglowodany w granicach 45-65%. Większe zapotrzebowanie na węglowodany mają przede wszystkim sportowcy uprawiający sporty wytrzymałościowe. Potrzebują one 62% węglowodanów. Do tych sportowców należą pływacy, biegacze czy kolarze. Najniższe z kolei zapotrzebowanie na ten składnik mają osoby trenujące sporty typowo siłowe, u których wystarczające jest spożycie węglowodanów na poziomie 45%.

Gdzie kupować zdrowe produkty?

Sportowcy mają spory dylemat, gdzie zdobywać produkty, które potrzebne są im do utrzymywania zdrowego stylu życia. Odpowiednim miejscem będzie guiltfree.pl. Jest to sklep, który oferuje wysokiej jakości produkty, dzięki którym skomponowanie zdrowej diety nie będzie aż tak dużym wyzwaniem.