Jak często i czy w ogóle przeglądamy gazetki promocyjne sklepów? W jaki sposób do nas docierają i czy mają realny wpływ na nasze zakupy? Nad odpowiedzią na te kilka prostych pytań, chyba niewiele osób próbowało znaleźć odpowiedź, no chyba że są to marketingowy. To oni muszą znaleźć i wierzyć konsekwentnie w potencjał tego ośnika reklam. Zwyczajni klienci, którzy otrzymują gazetki papierowe tradycyjną pocztą bądź zabiorą ją ze sklepu, albo w formie elektronicznej będą przeglądać je mobilnie z pewnością zawsze znajdą coś w ofercie dla siebie. Pytanie, czy warto poświęcać czas na przeglądanie tego typu reklam, zwłaszcza gigantów handlowych, którego asortyment jest wielobranżowy, a ceny przystępne dla każdego klienta?

Różne gazetki, dla różnych klientów

Ciekawym zabiegiem jest wydawanie Kiku rodzajów gazetek, specjalnie dedykowanych i skierowanych na konkretne promocje. W obecnym gąszczu reklam i informacji ciężko jest znaleźć coś, co nas interesuje, a jeżeli nawet czegoś nie szukamy i trafiamy na to przypadkiem, istnieją bardzo niewielkie szanse na wrócenie naszej uwagi. Obecnie, jeżeli konsument szuka czegoś konkretnego, zacznie sprawdzać asortyment sklepu. Przypadkowe promocje z pewnością przyciągną na moment jego uwagę, ale jeśli nie będą specjalnie dedykowane, zacznie on przeglądać inne oferty. Dlatego ciekawym rozwiązaniem jest różnorodność gazetek, które wprowadziło Auchan. Zważywszy na to, że jest to spory market, z bardzo bogatym i różnorodnym asortymentem, takie rozwiązanie ma spore znaczenie przede wszystkim dla stałych, jak również nowych klientów sklepu. Jedna sugeruje najniższe ceny, druga prezentuje okazje, tygodnia a jeszcze inne są inspirowane np. zmieniającą się aurą lub nadchodzącymi świętami. Warto przede wszystkim zwracać uwagę na okres obowiązywania danych promocji.

Selekcja najlepszych cen, czyli „Taniej niż taniej!”

Z pierwszej strony gazetki krzyczy do klientów napis „Taniej niż tanie!”. Czy to prawa? Wewnątrz gazetki można trafić na rzetelny przegląd oferowanych produktów po faktycznie okazyjnej cenie. W dodatku każda promocja jest dokładnie opisana i uwarunkowana. Porównanie cen i zestawienie tych, które wychodzą najkorzystniej. Wyraźnie oznakowane rabaty np. „33%!” w dobrze widocznej ramce, produkty mają widocznie zaznaczone objętości, pojemności etc., dzięki czemu zwracamy na to uwagę (inne gazetki maskują wagę, pojemność, aby zakryć informację, że tańszy produkt to tak naprawdę mniejszy produkt), możemy porównać czy dalej mamy tyle samo za niższą cenę, czy coś się zmieniło. Wykazanie promocji łączonych „drugi produkt za 1 grosz”. Uszeregowanie produktów kategoriami, pierwsze spożywcze, następnie chemia, ubrani i na końcu akcesoria typu AGD i RTV. Gazetka jest przejrzysta i utrzymana w wizualizacji kolorystycznej.

Oferty tygodnia. Produkty ogrodnicze bądź konkretnie dedykowane produkty

Gazetka grupuje najlepsze oferty w danym tygodniu. Jest bardziej przejrzysta niż ta pierwszy, gdyż wybrane do niej produkty są faktycznie prawdziwymi okazjami. Jest w niej zdecydowanie mniej reklam, ale również są to niekwestionowane przeceny. Co ciekawe są one utrzymywane w aurze zbliżających się zmian (np. nadchodząca wiosna), wydarzeń etc. Również dział ogrodniczy przygotowuje zestawienie swoich najlepszych i najtańszych produktów. Na każdej stronie znajduje się specjalne zielone pole z super ofertą – z którejś na pewno skorzysta prawdziwy ogrodnik. Wydawana jest również gazetka dedykowana do konkretnej oferty np. mogą być to ozdoby świąteczne, czy akcesoria wakacyjne, odzież sportowa, rowery itp. Wszystkie najlepsze produkty z danej kategorii, które akurat trafiły do asortymentu sklepu zestawione w jednej gazetce. Bardzo często można trafić tam na prawdziwe perełki, zwłaszcza te cenowe.

W gazetkach promocyjnych można znaleźć sporo okazji, których nie zagwarantują nam inne markety. Nawet po pobieżnym przejrzeniu reklam, coś z pewnością zwróci naszą uwagę.

gazetka auchan