dziecko

Wielu rodziców, którzy podejrzewają u swoich dzieci problemy ze wzrokiem, zastanawia się, jak wygląda badanie wzroku w praktyce. Jak bada się ostrość wzroku u kilkulatków? Czy istnieją metody, które sprawdzą wzrok nawet u niemowlaków?

Badanie ostrości wzroku u niemowlaków i małych dzieci

W przypadku dzieci, które mają kilka lub kilkanaście miesięcy, badanie wzroku może okazać się utrudnione. Takie maluchy nie są w stanie powiedzieć, czy dobrze widzą konkretne przedmioty lub znaki. Wówczas podstawą jest obserwacja zachowania dziecka. Na przykład dzieci, które mają problem z widzeniem na jedno oko sprzeciwiają się, kiedy zasłoni im się dobrze widzące oko. U dzieci od 3. miesiąca życia można również sprawdzić, czy prawidłowo skupiają wzrok na przedmiotach i czy wodzą za nimi oczami. Często też podaje się małym dzieciom przedmioty o różnej wielkości i na tej podstawie ocenia, czy są w stanie je zobaczyć, czy nie.

Test wzroku u kilkulatków

W przypadku starszych dzieci stosuje się podobne metody co u dorosłych, z tą różnicą, że zamiast liter i cyfr podczas testu rozpoznawane są obrazki. W czasie badania zwykle wykorzystywane są takie narzędzia, jak: tablica Snellena, karty Cardiff, test Sheridana Gardinera, symbole Lea, testy obrazkowe Kay oraz karty Hiding Heidi. Dziecko podczas badania patrzy na tablicę, a potem nazywa pokazywane przedmioty lub pokazuje je na kartce trzymanej w ręce. Wszystko odbywa się w atmosferze dobrej zabawy i nie jest stresujące dla malucha. Często również do badania używa się tablic Tellera. Jest to seria prostokątnych plansz z czarno-białymi paskami na szarym tle. W zależności od tego, kiedy dziecko przestaje reagować na pokazywane paski, można ocenić, jak ostry jest jego wzrok.

 Badanie ostrości wzroku – więcej informacji >>

  1. Pogrzebielski A. Badanie ostrości wzroku u dzieci https://okulistyka.mp.pl/badanieoczu/podstawowe/84206,badanie-ostrosci-wzroku-u-dzieci Data dostępu: 28.07.2017