stopy

Pielęgnacja stóp powinna być dla każdego stałym rytuałem tak, jak pielęgnacja twarzy czy innych części ciała. Zaniedbanie stóp często prowadzi do wystąpienie wielu dolegliwości. Mogą pojawić się odciski, modzele, pękająca i przesuszona skóra na piętach, wrastające paznokcie lub nawet grzybica.

Jak dbać o stopy?

Nasze stopy codziennie narażone są na przeciążenie, otarcia i ucisk. Zapominamy, że to właśnie one noszą ciężar całego naszego ciała i wymagają uwagi oraz pielęgnacji. Odpowiednia pielęgnacja stóp jest kluczem nie tylko do ich pięknego wyglądu, ale przede wszystkim do zdrowia. Pedicure powinniśmy wykonywać 1-2 razy w tygodniu. Aby go wykonać, najpierw należy moczyć stopy przez 10 minut w ciepłej wodzie z dodatkiem np. soli do kąpieli stóp. Następnie można przejść do usunięcia zrogowaciałego naskórka. W tym celu zazwyczaj stosuje się tarkę do stóp. Gdy naskórek jest usunięty, przechodzimy do skrócenia paznokci. Bardzo ważne jest, aby nie wycinać za bardzo brzegów paznokci i nie zaokrąglać ich. Paznokcie u stóp powinny być obcinane na prosto, ponieważ może się pojawić wrastający paznokieć.  Chcąc nadać odpowiedni kształt paznokcia, przyda nam się pilnik. Następnie wykonujemy peeling oraz na koniec nakładamy krem. Wybierając krem do stóp warto zwrócić uwagę, żeby był mocno nawilżający, a w swoim składzie posiadał np. mocznik.

Wygodne obuwie

Codziennie przez wiele godzin nasze stopy schowane są w butach. Często są to buty nie najlepszej jakości lub źle dopasowane i niewygodne. Stopy w takim obuwiu się męczą oraz mogą się nadmiernie pocić. Aby uniknąć nadpotliwości, która jest dużym i kłopotliwym problemem, należy nosić buty z naturalnych materiałów, które zapewniają przepływ powietrza. Równie ważna jest kwestia doboru odpowiedniego rozmiaru butów. Nie powinny być one ani za duże ani za małe, gdyż narażamy wtedy stopy na odciski.

Wizyta u podologa

Każdy człowiek powinien regularnie oglądać swoje stopy. Jest wiele schorzeń, które w początkowej fazie nie daje dolegliwości bólowych, przez co można je przeoczyć. Z tego powodu zaleca się obserwację stóp, a w razie zauważenia jakiś odcisków, brodawek, plamek na paznokciach czy  łuszczenia się skóry, umówić się na wizytę do podologa.