kobieta śpi

Chrapanie to męczący i czasem niebezpieczny problem wielu z nas. O tyle, o ile sam dźwięk jest nieprzyjemny dla chorego i jego otoczenia, o tyle bezdech, czyli momenty zatrzymania oddechu mogą być bardzo niebezpieczne.

Bezdech senny

Bezdech senny to choroba dotykająca zarówno mężczyzn, jak i kobiety. Jego efekty możemy zaobserwować także w dzień, są tą m.in. problemy z koncentracją, senność dzienną, problemy z pamięcią, a także lęki oraz depresja. Nieleczona choroba prowadzi do cukrzycy lub udaru, a niekiedy nawet do śmierci w czasie snu.

Przyczyny bezdechu sennego są bardzo złożone i nie zawsze zależą od chorego. Są to m.in.: krzywa przegroda nosowa, zwiotczenie mięśni podniebienia, lecz także otyłość, palenie papierosów czy też picie alkoholu. Jakie na bezdech senny leczenie stosuje się u chorych?

Diagnoza

Na pierwszym miejscu jest diagnoza tego schorzenia. Wymagane są specjalistyczne badania i obserwacja pacjenta w czasie snu. Po zdiagnozowaniu bezdechu sennego, w najcięższych przypadkach do leczenia używany jest aparat CPAP. Wspomaga ono chorego poprzez wprowadzenie dodatniego ciśnienia do dróg oddechowych. Jeśli przyczyną jest skrzywienie przegrody nosowej można wykonać zabieg chirurgiczny.

Na naszym rynku pojawiły się różne środki niwelujące chrapanie, jednak lekarze odradzają stosowanie tych specyfików, ponieważ przede wszystkim są one nieskuteczne, a w niektórych przypadkach mogą być szkodliwe dla zdrowia. Lekarze zalecają zdrowy, aktywny ryb życia i ograniczenie używek, aby ograniczyć możliwość występowania bezdechu sennego.