krem

Atopowe zapalenie skóry jest chorobą przewlekłą, której głównym objawem jest mocno przesuszona skóra, wrażliwa na niemal wszystkie czynniki zewnętrzne. Chorzy skarżą się też na dotkliwe swędzenie i podrażnienia, które nierzadko kończą się powstaniem ran. Atopowe zapalenie skóry niestety nie jest uleczalne, chociaż chorzy – dzięki właściwej pielęgnacji – mogą znacząco poprawić swój komfort.

Atopowe zapalenie skóry: najważniejsze informacje

Atopowe zapalenie skóry to przewlekła reakcja alergiczna organizmu. Niestety AZS nie jest uleczalne, ale dobra wiadomość jest taka, że rzadko kiedy choroba ma ostry przebieg cały czas. Zazwyczaj ma charakter nawracający, co oznacza, że co jakiś czas objawy są wyjątkowo nasilone. Przy AZS skóra jest mocno przesuszona i wrażliwa; może nawet dochodzić do sytuacji, w których chory będzie musiał unikać zakładania na siebie danego materiału, bo okaże się zbyt drażniący dla skóry. Przy nieodpowiedniej pielęgnacji mocno nasila się także swędzenie, mogą powstać bolesne rany. Jak zatem prawidłowo dbać o skórę, jeśli zmagamy się z AZS?

Pielęgnacja skóry atopowej. Emolienty, czyli magiczny składnik kosmetyków

Łagodzenie objawów skóry atopowej jest możliwe na różne sposoby. Pierwszy z nich to odpowiednio dobrana dieta. Czasami konieczne jest również leczenie farmakologiczne (chociaż należy pamiętać, że nigdy nie doprowadzi ono do pełnego wyleczenia pacjenta, a ma na celu jedynie łagodzić objawy i ewentualnie pomóc w gojeniu powstałych ran). Najważniejszą rolę odgrywa jednak właściwa pielęgnacja skóry. Jej podstawą powinny być kosmetyki, które mają w swoim składzie emolienty. Ich rola jest nie do przecenienia – nie tylko nawilżają skórę, ale także natłuszczają ją odpowiednio, co chroni ją przed podrażnieniami. Co ważne, warstwa ochronna, którą tworzą w ten sposób emolienty, zabezpieczają także skórę przed odparowywaniem wody, co oznacza z kolei, że jest lepiej nawilżona. Emolienty zazwyczaj są składnikiem kosmetyków do delikatnej, codziennej pielęgnacji – w tym np. płynu do mycia twarzy, emulsji, balsamów czy kremów.