mężczyzna

Choroba, która stanowi aż 95% wszystkich przypadków łysienia to łysienie androgenowe. Przyczyny tej dolegliwości leżą w głównej mierze w genach, na które niestety nie mamy wpływu.

Łysienie typu męskiego

Ponieważ łysienie androgenowe w przeważającej większości dotyka mężczyzn, czasem nawet jest określane łysieniem typu męskiego. Łysienie u mężczyzn, w przeciwieństwie do kobiet, rzadko przebiega równomiernie na całej powierzchni głowy – zwykle szczególnie narażone na nadmierne wypadanie włosów są skronie i czubek głowy. Pierwsze objawy mogą pojawić się już między 20. a 30. rokiem życia – następuje stopniowe wypadanie włosów przy linii czoła (tak zwane „zakola”) oraz przerzedzenie owłosienia na czubku głowy. Co ciekawe, także u kobiet może pojawić się łysienie typu męskiego.

Gdzie szukać przyczyn?

Jak zostało wcześniej wspomniane, to uwarunkowania genetyczne odpowiadają za tą krępującą dolegliwość. Konkretniej, choroba związana jest z nadwrażliwością na pochodną testosteronu (stąd częstsze występowanie u płci męskiej). Dodatkowymi czynnikami zwiększającymi ryzyko łysienia jest przeżywanie długotrwałego silnego stresu, niezdrowy tryb życia oraz podwyższanie poziomu testosteronu (na przykład poprzez ćwiczenia z dużym obciążeniem).

Jak zaradzić utracie włosów?

Łysienie u mężczyzn jest popularnym zjawiskiem, co nie oznacza że trzeba ignorować jego skutki i się z nimi bezkrytycznie godzić. Jest szereg sposobów na poprawienie komfortu i ukrycia przykrych skutków choroby. We wczesnej fazie dobrym rozwiązaniem może być odpowiednie uczesanie – dzięki umiejętnościom dobrego fryzjera i sprawnemu cięciu łysiejące miejsca nie będą tak eksponowane. W późniejszej fazie można rozważyć również nowatorskie rozwiązania, jak na przykład Dr Hair. Są to mikrowłókna w formie posypki, które w naturalny sposób przykryją łysiejące miejsca. Dostępne w wielu wariantach kolorystycznych, na pewno nie będą się odznaczać, a technologia ich wykonania zapewnia komfort użytkowania i odporność na warunki pogodowe, dzięki czemu nie będzie to źródło kolejnego stresu.

W razie potrzeby – do lekarza

Jeżeli chcielibyśmy podjąć próbę leczenia łysienia androgennego, należy udać się do odpowiedniego lekarza. Istnieją sposoby leczenia (na przykład laserowa, magnetyczna, hormonalna czy też przeszczep włosów), należy jednak pamiętać że wiąże się to z potrzebą dużej cierpliwości i niemałych nakładów finansowych.