lekarz

Kobiety w każdym wieku borykają się z różnorodnymi problemami zdrowotnymi. Niektóre dolegliwości znikają równie szybko, jak się pojawiają. Inne natomiast, takie jak zaburzenia hormonalne, mogą prowadzić do poważnych nieprawidłowości w funkcjonowaniu całego organizmu. Zwykle jednak na tym się nie kończy. Rozregulowana gospodarka hormonalna może wpływać nie tylko na samopoczucie, ale również na relacje z bliskimi, na jakość wykonywanej pracy i cały dotychczasowy styl życia.

Jakie są objawy zaburzeń hormonalnych?

Może się wydawać, że zaburzenia hormonalne dotyczą kobiet starających się o dziecko oraz dojrzałych pań będących w okresie menopauzy. I tak też się dzieje w większości przypadków, choć i od tych dwóch reguł są wyjątki. Układ hormonalny odpowiada bowiem za płodność, nastrój i procesy metaboliczne. Każde nieprawidłowości związane właśnie z nimi mogą budzić podejrzenia o zaburzenia działania układu hormonalnego. Jak rozpoznać jego objawy?

Przede wszystkim warto zwrócić uwagę na masę ciała – przybieranie i utrata wagi mogą oznaczać nadczynność lub niedoczynność tarczycy. Mogą być też spowodowane brakiem niezbędnych witamin i mikroelementów regulujących pracę całego organizmu.

Nagle pojawiające się problemy skórne – trądzik, przebarwienia, nadmierne napięcie skóry, zmarszczki oraz wahania nastrojów, bolesne i nieregularne miesiączki również mogą świadczyć o zaburzeniach hormonalnych. Przyczyną tych są zazwyczaj predyspozycje genetyczne, styl życia oraz dieta. Na pierwszą z nich żadna z kobiet nie ma wpływu. Styl życia i dietę można zmienić w zależności od tego, jak reaguje nasz organizm.

Zbyt szybkie tempo życia, nadmiar obowiązków, stres, niezdrowe jedzenie negatywnie wpływają na działanie organizmu. Warto dokładnie obserwować reakcje ciała i podejmować ewentualne kroki, aby zmienić złe nawyki na takie, które przyniosą same korzyści. Często wystarczą niewielkie modyfikacje dotychczasowych posiłków, odpoczynek od pracy, relaks w gronie najbliższych lub przekazanie rodzinie części domowych obowiązków.

Miovarian – pomocna dłoń w zaburzeniach hormonalnych

Nie zawsze zaburzenia hormonalne mają związek z czynnikami takimi jak praca czy dom. W niektórych przypadkach może chodzić o niewystarczające przyswajanie witamin z pożywienia lub nieprawidłową ilość wytwarzanych przez narządy hormonów. W takich przypadkach kobieta potrzebuje specjalistycznej pomocy. Do dyspozycji są suplementy, takie jak Miovarian (https://www.apteka-melissa.pl/produkt/miovarian-prosz-60-saszetek,14076.html), który pomaga regulować gospodarkę hormonalną oraz uzupełnia niedobór witaminy B12 i kwasu foliowego, poprawia również działanie metabolizmu energetycznego. Dzięki temu w organizmie utrzymane zostają optymalne ilości niezbędnych składników odżywczych. Odpowiedni poziom tych substancji pozwala zredukować uczucie zmęczenia i napięcia, reguluje wahania nastrojów oraz poprawia ogólną kondycję organizmu. Miovarian jest dedykowany kobietom z insulinoopornością, hiperinsulinemią, hiperandrogenemią oraz zespołem policystycznych jajników.

Uzupełnienie prawidłowego poziomu hormonów jest niezwykle istotne, niezależnie od wieku kobiety, ponieważ to właśnie układ hormonalny odpowiada za najważniejsze funkcje życiowe. Dzięki odpowiedniej dawce hormonów organizm kobiety dużo lepiej reaguje na wszystkie zmiany zachodzące w ciele związane z wiekiem i przygotowaniem do najważniejszych życiowych ról.