ból zęba

Choroba jaką jest bruksizm dotyka najczęściej pacjentów narażonych na długotrwały i intensywny stres. Głównym objawem bruksizmu jest niekontrolowane zaciskanie zębów i zgrzytanie. Niewyleczony problem może wywołać wiele poważnych skutków zdrowotnych: migreny czy zniszczenie zębów. Szacuje się, że zaburzenie to dotyka nawet 60% dorosłych oraz 30% dzieci. Leczenie schorzenia przeprowadza się w kilku sferach ludzkiego życia.

Jak rozpoznamy bruksizm?

Jednym z pierwszych objawów są silne bóle głowy, bóle twarzy, nadwrażliwość zębów i szum w uszach. Podczas intensywnego pocierania zębów dochodzi do starcia ich powierzchni, rozchwiania oraz pęknięć szkliwa. Niektórzy pacjenci zaciskają zęby nawet 10 razy mocniej niż podczas spożywania twardych pokarmów. W zaawansowanej fazie choroby zauważymy również zmiany w obrębie szczęki i żuchwy.

Jakie są skutki bruksizmu?

Brak dobrze dobranego leczenia prowadzi do nasilenia objawów i wystąpienia dużych zmian. Mowa głównie o starciu i pękaniu zębów. W zębach pacjentów mogą powstać również ubytki, ukruszenie szkliwa lub rozchwianie zębów. Niektórzy pacjenci przygryzają policzki i język. Schorzenie ma bardzo duży wpływ na żuchwę, która może mieć ograniczoną ruchomość lub zacząć boleć. Zaawansowane stadium bruksizmu doprowadzi do powstania kwadratowej twarzy i całkowitego starcia koron zębów.

Leczenie z użyciem toksyny botulinowej

Botoks wykorzystuje się w leczeniu różnego rodzaju chorób: migren czy potliwości. Sprawdzi się także w medycynie estetycznej jako wypełniacz zmarszczek. Celem terapii botoksem w przypadku bruksizmu jest wyeliminowanie nawyku zaciskania szczęk i znaczne ograniczenie pracy mięśni żuchwy. Botoks wywoła bezpieczny dla zdrowia zanik siły w mięśniach, które przestaną się nadmiernie kurczyć. Leczenia nie należy przeprowadzać u pacjentek w ciąży lub karmiących piersią, a także u osób uczulonych na składniki preparatu.

Jak wygląda zabieg?

Jednym z elementów zabiegu jest wywiad medyczny oraz konsultacja z lekarzem. Dawkę toksyny botulinowej dobiera się indywidualnie do potrzeb konkretnego pacjenta. Botoks wprowadza się cienką igłą do mięśni pod skórą. Podczas zabiegu wykorzystuje się znieczulenie miejscowe, które eliminuje ból. Zabieg trwa około 15 minut, a przez jakiś czas pacjent może zauważyć zasinienia. Po kilku dniach wszystkie skutki uboczne powinny zniknąć. Efekty zabiegu można zauważyć już po kilku dniach, a pacjent poczuje rozluźnienie mięśni. W razie potrzeby zabieg można powtórzyć po upływie czasu określonego przez lekarza.

Źródło: https://internetnews.net.pl/forum/