Pranie ręczne jest gwarancją, że sukienka, sweter, czy kurtka nie skurczy się ani nie ulegnie zniekształceniu, czy rozciągnięciu. Oto kilka zasad, jak prać ręcznie.
Mimo że w obecnych czasach większość tkanin jest przystosowana do prania w pralkach, w każdym domu znajdą się również takie części garderoby, które wymagają prania ręcznego. Przestrzeganie kilku zasad uchroni przed błędami, których ceną może być kompletne zniszczenie ulubionej części garderoby.
Informacje zawarte na metkach
Podczas prania ubrań w pralce istnieje ryzyko, że delikatne materiały zostaną zniszczone. Na metkach odzieży znajdują się oznaczenia prania. Symbole umieszczone na metkach mają za zadanie pomóc w odpowiedniej pielęgnacji ubrań. Warto im się dokładnie przyjrzeć przed praniem każdej nowej rzeczy, gdyż wielu producentów wręcz zaleca pranie ręczne.
Firanki, rajstopy, koronkowa bielizna, jedwab, wełna, atłas, moher oraz materiały haftowane, źle znoszą pranie automatyczne, a zwłaszcza odwirowywanie. Szczególną ostrożność należy zachować przy materiałach, które mogą farbować. Metki zawierają informację o dopuszczalnej temperaturze wody do prania, czy dana część garderoby jest przewidziana do prania ręcznego, czy mechanicznego oraz, czy dozwolone jest odwirowywanie.
Akcesoria do prania ręcznego
Pranie ręczne jest stosunkowo łatwą czynnością, która nie wymaga specjalnego oprzyrządowania. Zwykła miska, wanna czy umywalka, dużo wody i odpowiedni środek piorący w zupełności wystarczą, by odpowiednio zadbać o delikatne części garderoby.
Zasady prania ręcznego
Pranie ręczne jest gwarancją, że sukienka, sweter, czy kurtka nie skurczy się ani nie ulegnie zniekształceniu, czy rozciągnięciu. Oto kilka zasad, jak prać ręcznie:
- Najpierw należy zapoznać się z symbolami na metkach ubraniowych.
- Konieczne jest rozdzielenie rzeczy jasnych i ciemnych, aby nie ryzykować, że jasne części garderoby zmienią swój kolor.
- Należy sprawdzić, czy na powierzchniach nie ma plam. W takim przypadku niezbędne jest zastosowanie specjalnych odplamiaczy lub w przypadku plam tłustych często wystarczy płyn do naczyń. Doskonałe do wywabiania przeróżnych plam jest zwykłe szare mydło. Środków do odplamiania nie powinno się stosować bezpośredni na plamy. Najpierw należy rozpuścić odpowiedni środek w wodzie i w tym roztworze wymoczyć garderobę.
- Ubrania powinno się prać w dużej ilości wody, używając proszku lub delikatnego płynu do prania.
- Do prania ręcznego należy używać letniej lub ciepłej (zgodnie z metką), ale nie gorącej wody.
- Pranie wygniata się bardzo delikatnie, by nie uszkodzić tkanin.
- Bardzo ważne jest ostateczne wypłukanie garderoby z resztek środków piorących.
- Niektóre tkaniny można po praniu ręcznym odwirować w pralce. Pozwala na to specjalna informacja na metce.
- Ubrania wyprane ręcznie suszy się rozłożone na dużych ręcznikach.
Nowoczesne pralki automatyczne są również wyposażone w funkcję prania delikatnego lub ręcznego. Jeśli jednak materiał jest szczególnie delikatny, wymaga on większej ostrożności, jaką gwarantuje tylko właściwie wykonane pranie ręczne. Dzięki stosowaniu kilku prostych zasad można odpowiednio zadbać o koronkową bieliznę z fiszbinami, większość swetrów czy delikatne rajstopy i nie martwić się zniszczeniem tkaniny.
5