skóra

Bez wątpienia, blizny na ciele nie są czymś, co wywołuje dobre skojarzenia. Zwłaszcza u osób, u których się one pojawią. Nie ma tu znaczenia, czy są one wynikiem urazu, czy przebytego zabiegu. Najważniejsze jest to, by przyspieszyć proces gojenia blizny. Oczywiście, stosując konkretne metody na uwadze należy mieć to, by były one dostosowane do rodzaju blizny, miejsca jej występowania oraz stopnia zagojenia.

Skuteczne sposoby na pozbywanie się blizn

Warto mieć świadomość, że sam proces gojenia się blizny jest procesem długotrwałym. Trwa średnio od roku do dwóch lat. Rozpoczyna się w zasadzie już po powstaniu rany, a kluczowe jest wytwarzanie włókien kolagenowych. Dlatego, chcąc szybko doprowadzić do zagojenia się blizny trzeba będzie wykorzystać preparaty wspierające produkcję kolagenu. Najlepiej zaś będzie zająć się pielęgnacją blizny, kiedy rana będzie już zagojona. Do zmniejszenia widoczności blizny można wykorzystać takie opcje jak: korekcja blizny poprzez chirurgiczne wycięcie, laserowe wygładzanie blizn, czy używanie odpowiednich kremów, balsamów i żeli na blizny. O tym, która metoda okaże się najskuteczniejsza w odniesieniu do konkretnej rany można dowiedzieć się, kiedy zajrzy się na witrynę wszystkoobliznach.pl i na bazie zamieszczonych tam wiadomości podjąć decyzję co do zastosowanej kuracji. Najmniej inwazyjną, polecaną przy mniejszych urazach metodą jest regularne wcieranie maści posiadających w składzie: witaminę E, wyciąg z cebuli, retinoidy, witaminę C oraz kwas glikolowy. Bardzo dobrym preparatem są silikonowe plastry Sutricon, które nadają się do stosowanie na każdy rodzaj blizn.

Proces indywidualny

Gojenie się blizny jest tak naprawdę procesem indywidualnym i zależy od takich czynników jak: metoda szycia, pielęgnacja blizny w przypadku operacji, karnacja pacjenta, uwarunkowania genetyczne, stosowana na co dzień dieta, czy też inne choroby, zwłaszcza te związane z układem krążenia. Istnieje wiele sposobów pozwalających pozbyć się blizny. Trzeba tylko pamiętać,by wybierać te sprawdzone. I nastawić się na cierpliwość w trakcie gojenia się blizny.