sport

Ubrania sportowe są dla wielu z nas nieodłączną częścią stroju. Są wygodne, ciepłe, idealnie nadają się do treningu, jak i po prostu do komfortowego samopoczucia we własnym domu. Z jakich materiałów najczęściej wykonywane są ubrania sportowe i które z nich najlepiej sprawdzają się w codziennym użytkowaniu?

Ubrania sportowe powinny być wykonane z materiału, który pozytywnie wpływa na komfort jaki odczuwamy w czasie treningu. Tkaniny, z których obecnie produkuje się tego typu ubrania należą do grupy włókien syntetycznych i tworzone są z chemicznych związków. Pierwszą tkaniną tego typu był poliamid, czyli popularny dziś nylon. Obecnie najczęściej wykonywane są z niego stroje sportowe.

  • Poliester

Poliester znany jest również jako elana, dacron i współcześnie najczęściej wykorzystuje się go do produkcji ubrań sportowych. Doskonale wchłania wilgoć, a jednocześnie odprowadza ją na zewnątrz, dzięki czemu nawet przy intensywnym treningu odczuwamy suchość. Dodatkowo tkanina ta odporna jest na negatywne działanie promieni słonecznych i nie traci swego koloru. Często dodaje się do niego elastan, przez co zwiększa się rozciągliwość i produkt idealnie dopasowuje się do ciała. Produkowane są z niego koszulki, spodnie i spodenki treningowe, które doskonale sprawdzają się w ćwiczeniach zarówno na świeżym powietrzu, jak i na Sali treningowej.

  • Polipropylen

Polipropylen należy do grupy tkanin syntetycznych. Jest materiałem lekkim, który nie tylko nie chłonie wilgoci, ale również odprowadza ją na zewnątrz. Wykorzystuje się go zarówno do produkcji odzieży, bielizny, jak i skarpet. Jeżeli dodamy do tkaniny jony srebra, zlikwidowany zostanie nieprzyjemny zapach potu.

  • Poliamid

Poliamid jest materiałem bardzo wytrzymałym, jednakże sztywnym, dlatego zachodzi przymus mieszania go z innymi materiałami. Łatwo można barwić materiał, dlatego kolory są intensywne. Stroje sportowe wytwarzane z tego materiału są droższe, jednakże bardzo wysokiej jakości. Materiał używany jest do produkcji kurtek przeciwdeszczowych, narciarskich oraz piłkarskich.

  • Merino

Merino produkowane z owczej wełny jest materiałem delikatnym i przyjemnym w użytkowaniu. Jest to tkanina przewiewna, nie zatrzymuje wilgoci, oraz znakomicie izoluje ciepło. Idealnie sprawdza się w czasie zimy, dlatego często produkuje się z niego skarpety narciarskie, kominiarki, grube podkoszulki.

  • Membrany sportowe

Membrany stosowane są w produkcji profesjonalnej odzieży sportowej. Przeznaczone są dla osób trenujących intensywnie i dbających o komfort swej aktywności. Materiał jest wodoszczelny i wiatroszczelny. Zaletą ich jest również to że są lekkie i pozwalają skórze oddychać. Membrana sportowa składa się z kilku warstw, dlatego zapewnia ciepło a jednocześnie uczucie lekkości.

Partnerem artykułu był sklep Dzianiny Janmar Sport.