Drobne naczynka pojawiające się najczęściej na nogach oraz twarzy to problem estetyczny, który wymaga powzięcia odpowiednich kroków. Kosmetologia proponuje skuteczne metody tj. zamykanie naczynek laserem, wstrzykniętym specjalnym roztworem (skleroterapia) oraz prądem (elektroobliteracja). Zobaczmy, czym charakteryzują się terapie, które wykonamy w gabinecie medycyny estetycznej.
Najstarsza skleroterapia
Zamykanie naczynek przy użyciu metody skleroterapii jest znane od lat 30. ubiegłego wieku. Efekt leczniczy jest więc wynikiem wielu skutecznie przeprowadzonych terapii i obserwacji. Skuteczność zastosowania metody wynosi 90 procent.
Zabieg skleroterapii polega na wstrzyknięciu w określone, zmienione miejsca roztworu sklerotyzującego. Kolejno pojawia się stan zapalny, a podrażnione wewnętrzne warstwy naczynek (śródbłonek) ulegają obrzękowi, a krew w środku podlega procesowi wykrzepiania.
Faza zapalna trwa około tygodnia, po której następuje włóknienie i zanik naczynek. W zależności od wielkości pajączków satysfakcjonujący efekt osiąga się w okresie od 2 tygodni do kilku miesięcy.
Elektro obliteracja — zamykanie naczynek prądem
Zamykanie naczynek tą metodą polega na usunięciu zmian przy użyciu wiązki prądu o wysokiej częstotliwości. Najczęściej terapia jest przeprowadzana przez lekarza lub kosmetologa z wysokimi kwalifikacjami.
Mało inwazyjna i wysoce skuteczna metoda powoduje ścinanie białka w niepożądanych naczynkach krwionośnych. Swoistą wadą zabiegu jest uczucie pieczenia podczas jego wykonywania. Poza tym skóra po zabiegu jest podrażniona i tym samym zaczerwieniona. „Skutki uboczne” utrzymują się do dwóch tygodni, a skóra wymaga specjalnej pielęgnacji. U osób o niskim progu odczuwania bólu, przed wykonaniem zabiegu stosuje się miejscowe środki znieczulające.
Laserowe zamykanie naczynek
Likwidacja pajączków przy użyciu lasera to jedno z najczęściej i najchętniej wybieranych metod. Współczesna kosmetologia wyróżnia tę metodę, wskazując ją nie tylko jako najmniej inwazyjną, ale też najskuteczniejszą.
Wiązka światła lasera wpierw uszkadza śródbłonek niepożądanego naczynka, które kolejno wysuszają się i obumierają. Po tym etapie organizm poniekąd wchłania pozostałość, a po znienawidzonych pajączkach nie pozostaje nawet najmniejszy ślad. Renomowane salony kosmetyczne wykonują ten zabieg po wnikliwej ocenie problemu i indywidualnym toku oraz długości terapii. Zaraz po zabiegu skóra jest jedynie zaczerwieniona.
Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z gabinetu Kosmetologia Esteti-Med.