pestki

Narosło sporo mitów wokół pestek moreli i ich oddziaływania na organizm. Po pierwsze – warto pamiętać, że na pewno nie można przekraczać pewnej zalecanej dawki spożycia, inaczej może to wywołać niepożądane skutki uboczne. Tak jest jednak w przypadku wszystkich suplementów. Czy warto zatem sięgnąć po pestki moreli?

Pestki moreli, czyli najsłynniejsze źródło amigdaliny

Amigdalina – to słowo, które zyskało niezwykłą popularność w kręgu osób starających się zdrowo odżywiać i lubiących sięgać po naturalne suplementy diety. Amigdalina jest inaczej nazywana witaminą B17 i jest środkiem właściwym dla medycyny alternatywnej.

Amigdalina, która występuje w naturze, nadaje specyficzny aromat i gorzki posmak. Witamina B17 występuje w wielu roślinach, nie tylko we wspomnianych już pestkach moreli; wbrew pozorom, najwyższe stężenie amigdaliny znajduje się w pestkach migdałowca, a także w orzechach makadamia i orzechach nerkowca. Dodatkowo amigdalina występuje w nasionach wielu owoców, np. pigwy, śliwki, brzoskwini czy nawet jabłek i gruszek. Nie jest więc tak, że witaminę B17 znajdziemy wyłącznie w pestkach moreli, chociaż wydaje się, że stężenie amigdaliny właśnie w pestkach tego owocu jest najbardziej optymalne. Jednocześnie warto wiedzieć, że amigdalina – choć w mniejszym stężeniu – występuje także w produktach, które są dla wielu osób podstawą diety, czyli np. w brązowym ryżu, a także jęczmieniu czy życie. Należy też wspomnieć o tym, że pewne ilości amigdaliny występują w fasoli, ciecierzycy czy soczewicy. To zatem oznacza, że witamina B17 całkiem powszechnie występuje w przyrodzie, tyle że – w małym stężeniu.

Pestki moreli jako suplement diety

Witamina B17 może być dobrym wyborem np. dla osób, które mają problem z nadciśnieniem. Amigdalina, przyjmowana w formie suplementu diety (czyli np. w postaci suszonych pestek moreli) skutecznie obniża ciśnienie krwi. Pestkom moreli przypisuje się również właściwości przeciwzapalne (zwłaszcza dotyczy to zapalenia stawów) oraz przeciwbólowe (ze względu na zawartość benzaldehydu). Z tego względu mogą być wykorzystywane jako suplement diety, jednak należy pamiętać o bezwzględnym przestrzeganiu dawki określonej przez producenta suplementu.