grypa

Często mylimy grypę z przeziębieniem – głównie dlatego, że część objawów jest taka sama, a zarówno przeziębienie jak i grypa zaczyna się dość podobnie. Z tego względu warto nauczyć się, jak odróżniać oba schorzenia i oczywiście – jak należy zabrać się za ich leczenie.

Grypa a przeziębienie. Najważniejsze różnice

Teoretycznie początek jest dość podobny – czujemy się osłabieni (chociaż w przypadku przeziębienia nieco rzadziej się to zdarza), nie mamy na nic ochoty, tracimy apetyt. W obu przypadkach pojawia się także gorączka. Warto jednak zwrócić uwagę na dwie rzeczy, jeśli chodzi o sam początek choroby. Po pierwsze, przeziębienie rozwija się znacznie wolniej niż grypa; to właśnie grypa atakuje szybko i dosłownie w ciągu jednego dnia (lub nawet kilku godzin) czujemy, że dolega nam coś poważniejszego. Poza tym jeśli chodzi o gorączkę, to w przypadku przeziębienia jest ona niższa niż podczas grypy – rzadko przekracza 38 stopni Celsjusza, podczas gdy w przebiegu grypy normą są temperatury powyżej 39 stopni.

Co jeszcze odróżnia przeziębienie od grypy?

Kolejnym objawem, który pomoże nam w rozstrzygnięciu, czy mamy do czynienia z grypą czy z przeziębieniem, jest…katar. W przypadku grypy praktycznie się nie pojawia, zatem jeśli mamy zatkany nos, łzawią nam oczy, a do tego kichamy – prawdopodobnie złapało nas przeziębienie. Z kolei kaszel występuje zarówno w jednym jak i w drugim przypadku. Wskazówką mogą być również bóle mięśni i stawów – są typowe raczej dla grypy.

Jak leczyć przeziębienie i grypę?

W przypadku grypy może być konieczna wizyta u lekarza, jednak na początku infekcji – niezależnie czy mowa o przeziębieniu czy grypie – warto wypróbować kilka domowych sposobów. Warto przede wszystkim się wygrzać i unikać przemęczania organizmu. Zalecane jest spożywanie lżejszych posiłków bogatych w witaminy. Dobrym pomysłem jest także stosowne nawadnianie organizmu; należy pić dużo letnich płynów. Warto też sięgnąć po miód, imbir i cytrynę; mają właściwości przeciwzapalne, przeciwwirusowe i przeciwbakteryjne, a dodatkowo wzmocnią organizm. Osoby, które chcą jak najszybciej złagodzić objawy przeziębienia i grypy mogą zażyć leki bez recepty, takie jak np. Gripex.