depresja

Jeden z najważniejszych na świecie składników potrzebnych każdemu człowiekowi. Obok witaminy A, B i C jest najpopularniejsza i najczęściej używana. Odpowiada za prawidłowy wzrost kości oraz za nasze samopoczucie związane z odpowiednią gospodarką wapniowo-fosforową. Co to takiego? Witamina D!

Witamina D ważnym składnikiem

Witamina D to określenie stosowane do całego związku chemicznego, pochodzącego z grupy steroidów. Związki te odpowiadają szczególnie za działania przeciwkrzywiczne, są więc istotne dla naszych kości. Wśród całej grupy, jaką jest witamina D, największe znaczenie dla nas mają dwie substancje: witamina D3 (inaczej cholekalcyferol), oraz D2 (ergokalcyferol). Skuteczniejsza i bardziej istotna dla nas jest D3, ze względu na jej częstsze występowanie i efektywniejsze działanie.

Główne objawy niedoboru

Organizm może wytwarzać witaminę D samodzielnie, jednakże nie zaspokoi to całkowicie jej braku w organizmie. Przede wszystkim na schorzenie to cierpią osoby, które nie spędzają czasu na świeżym powietrzu, wystawiając się na światło słoneczne. Częste przesiadywanie w pomieszczeniach w ciągu dnia sprawia, że organizm nie wchłania naturalnych składników. Do czynników ryzyka, przez które wystąpić może niedobór, zaliczyć możemy także:

  • ograniczone spożywanie witaminy D wraz z pokarmem,
  • zanieczyszczenia powietrza,
  • otyłość, która zaburza ogólne funkcjonowanie organizmu oraz metabolizm ustroju,
  • w przypadku naszego kraju wpływ ma także położenie geograficzne – w ciągu całego roku nie mamy zbyt wiele bardzo ciepłych dni, by chłonąć promienie słoneczne.

Jak zaznaczają specjaliści z firmy Vigantoletten, objawy niedoboru witaminy D mogą przybierać różną postać. Do najczęściej spotykanych i rozpoznawalnych należą:

  • bóle kości,
  • bóle mięśni,
  • zaburzenia widzenia,
  • złe samopoczucie,
  • bezsenność,
  • utrata apetytu,
  • biegunka,
  • niesmak i pieczenie w jamie ustnej,
  • u dzieci pojawiają się też problemy ze zrastaniem ciemiączka oraz nadmiernie płaska główka z tyłu.

Powikłania i leczenie

Niedobór witaminy D prowadzić może do powstania i rozwijania się groźnych dla organizmu chorób. Początkowo mało uciążliwe objawy przekształcają się w poważne problemy. Mogą być nimi: osteoporoza, krzywica (w przypadku dzieci) oraz osteomalacja (u dorosłych). Ostatnim odkryciem jest także wpływ niedoboru witaminy D na występowanie choroby Hashimoto, zaburzeń układu immunologicznego, a nawet niektórych chorób psychicznych.

W przypadku dzieci, oprócz wspomnianego już problemu z kośćmi głowy i ciemiączkiem, pojawić się mogą także ogólne problemy z funkcjonowaniem układu kostnego i brak odpowiedniego rozwoju kośćca. Z kolei w czasie życia płodowego, niedobór witaminy D prowadzić może do zaburzenia rozwoju mózgu dziecka. Takie problemy nierzadko stają się przyczyną trwałego uszkodzenia funkcji mózgowych, a co za tym idzie – występowanie takich chorób, jak autyzm lub schizofrenia.

Najbardziej na niedobór witaminy D narażone są osoby pracujące przez kilka godzin dziennie w zamkniętych pomieszczeniach, a także osoby pracujące na nocną zmianę. Ze względu na obecność w grupie ryzyka, zaleca się spożywanie witaminy w postaci suplementów diety, zapewniając organizmowi komfort funkcjonowania. Niedobór witaminy D może prowadzić także do przyspieszenia procesu starzenia – warto więc nie zaniedbywać jej przyjmowania. szczególnie po ukończeniu 35. roku życia.

Więcej informacji na temat niedoboru witaminy D oraz informacje o jego objawach na stronie Vigantoletten.pl.