glukozamina

Glukozamina, choć najczęściej nie zdajemy sobie z tego sprawy, to składnik wielu leków i preparatów, głównie tych, które mają za zadanie łagodzić ból stawów. Glukozamina ma również wpływać na poprawę stanu stawów, jeśli uległy one częściowemu zwyrodnieniu. Co ciekawe, glukozamina występuje naturalnie w przyrodzie; ten aminocukier możemy znaleźć np. w krabach, małżach czy krewetkach.

Glukozamina: podstawowe informacje i działanie

Glukozamina to aminocukier, który naturalnie występuje w przyrodzie. Dodatkowo znajdziemy glukozaminę także… w ludzkim organizmie. Jeśli jest składnikiem preparatów, to najczęściej występuje pod postacią chlorowodorku lub siarczanu glukozaminy. Dlaczego właśnie w takiej postaci? Np. siarczan glukozaminy charakteryzuje się dużą biodostępnością, na poziomie nawet 89%. Co to znaczy? Że niemal cała substancja przedostaje się do krwioobiegu, a tym samym – jest znacznie łatwiej przyswajalna, a co za tym idzie – także skuteczniejsza. Glukozamina bierze udział w syntezie proteoglikanów – jest to niezwykle ważne w kontekście prawidłowego funkcjonowania stawów. Proteoglikany są bowiem substancjami budulcowymi chrząstki stawowej, która odgrywa główną rolę w działaniu stawu.

Kto powinien sięgnąć po leki i suplementy diety z glukozaminą?

Glukozamina jest polecana zwłaszcza tym osobom, które jeszcze nie mają problemu ze stawami, ale wiek, stan kości i kondycja wskazują na to, że może się to wkrótce zmienić. Ważne jest działanie profilaktyczne i dbałość o chrząstkę stawową, dlatego suplement diety z zawartością glukozaminy może okazać się dobrym uzupełnieniem diety. Po leki z zawartością tego aminocukru powinny jednak sięgnąć też osoby, u których zdiagnozowano początki zwyrodnienia; według niektórych specjalistów regularne przyjmowanie preparatów z glukozaminą może doprowadzić do cofnięcia się części zmian zwyrodnieniowych. Warto też pamiętać, że suplementy diety i leki z zawartością glukozaminy zazwyczaj zawierają też inne substancje pozytywnie wpływające na kondycję stawów.