okulary

Białe zęby to marzenie każdego. Niestety nawet ich codzienna pielęgnacja nie zawsze zagwarantuje oczekiwany efekt. Powodów przebarwiania się płytki nazębnej jest wiele. Najczęściej ich przyczyną jest spożywanie posiłków zawierających naturalne barwniki, picie kawy i herbaty oraz palenie papierosów. Na całe szczęście w dzisiejszych czasach dostępnych jest wiele preparatów, które pozwalają odzyskać utraconą biel zębów. Dla osiągnięcia bardziej spektakularnych efektów można skorzystać ze specjalistycznych zabiegów w gabinetach stomatologicznych.

Jak przygotować zęby przed wybielaniem

O efekcie wybielania w dużej mierze decyduje kondycja uzębienia. Jeszcze przed zastosowaniem dostępnego w drogeriach preparatu na wybielanie bądź skorzystaniem z profesjonalnych usług dentystycznych trzeba koniecznie skontrolować stan wszystkich plomb, a w razie pojawienia się ubytków poddać się leczeniu. Stomatolodzy zalecają przed wybielaniem usunąć kamień jaki osadza się na szkliwie zębowym. Tego rodzaju zabiegi wykonywane są mechanicznie bądź przy wykorzystaniu ultradźwięków oraz poprzez tak zwane piaskowanie.

Wybielania zębów można podjąć się samodzielnie przy wykorzystaniu dostępnych w sprzedaży drogeryjnej preparatów bądź w gabinecie stomatologicznym.

Domowe sposoby wybielania zębów:

Wybielająca pasta do zębów to jedna z najczęściej wybieranych metod. Zgodnie z zaleceniami producenta stosuje się ją dwa razy w ciągu dnia, na przemian z klasyczną pastą. Jej regularne stosowanie odnosi oczekiwane efekty przede wszystkim w przypadku niewielkich przebarwień. Pasta wybielająca to również doskonały sposób na zapobieganie pojawiania się przebarwień na płytce szkliwa.

Paski wybielające dzięki zawartości specjalnego żelu już po kilku dniach stosowania przynoszą efekty. Nakleja się je każdego dnia na co najmniej trzydzieści minut. Zalecany czas kuracji wynosi około dwóch tygodni.

Sztyfty wybielające zaleca się stosować wieczorem po wyszczotkowaniu zębów klasyczną pastą. Kuracja podobnie jak w przypadku nakładek powinna trwać około dwa tygodnie. Po tym czasie widać jej efekty.

Dwufazowy żel wybielający zawiera w swoim składzie nakładkę na zęby i preparat, którym się ją nasącza. Stosuje się go codziennie przez dziesięć minut. Już po tygodniu stosowania widać pierwsze efekty.

Nakładki wybielające wypełnione specjalnym preparatem stosuje się przez okres pięciu dni. Nakłada się je na zęby na około trzydzieści minut. Dzięki zastosowaniu aktywnego środka stanowią najskuteczniejszą i najszybszą metodę wybielania zębów w domowych warunkach.

Wybielanie zębów w gabinecie stomatologicznym

Nakładki z żelem wykonywane są zgodnie z pobranym wcześniej wyciskiem uzębienia. Dzięki temu idealnie przylegają do szkliwa zębowego, a aktywny żel bezpośrednio na nie oddziałuje. Stomatolodzy zalecają ich stosowanie od dwóch do trzech razy wciągu dnia. Kuracja trwa około dwa tygodnie.

Wybielanie poprzez naświetlanie lampą polimeryzacyjną polega na wcześniejszym zabezpieczeniu dziąseł przed jej działaniem i naniesieniem na szkliwo zębowe specjalnego preparatu wybielającego. Zabieg trwa średnio od pól do godziny czasu. Niekiedy dla uzyskania oczekiwanego efektu należy go powtórzyć.

Wybielanie laserowe w gabinecie stomatologicznym to jedna z najnowocześniejszych metod. Naświetlanie nałożonego preparatu wybielającego na szkliwo zębowe promieniem lasera przynosi najbardziej spektakularne efekty i jest to najszybsza metoda wybielania, która trwa zaledwie kilkanaście minut.

Trzeba mieć świadomość, że bez względu na rodzaj wybranej metody wybielanie nie przynosi trwałych efektów i z czasem zabieg należy powtarzać.