sok

Gdy półki sklepowe zapełnione są różnorodnymi sokami, napojami na bazie owoców i warzyw coraz więcej Polaków odwraca się od nabywania tego typu produktów w sklepie.

Wolą oni pewniejszą i zdrowszą alternatywę jaką jest przyrządzenie soku samemu w domu. Być swobodnie cieszyć się witaminową bombę najpierw trzeba zainwestować w odpowiednie urządzenie.

Jak wycisnąć sok z owoców?

Kiedyś popularne były sokowirówki, które pracowały na wysokiej częstotliwości obrotów. Jednak jest to sposób mało efektywny i obniżający jakość soku. Dlatego dzisiaj przede wszystkim producenci oferują tzw. wyciskarki wolnoobrotowe. Sok pozyskiwany jest za pomocą prasy, która dzięki powolnemu ruchowi rozgniata warzywa i owoce równomiernie. Ponadto nie mamy tutaj do czynienia z wysoką temperaturą, która może powodować utlenianie się enzymów i antyoksydantów wchodzących w skład owoców i warzyw.

Wyciskarki do soków to także możliwość wykorzystania liści z zielonych warzyw. Co więcej urządzenie działa również efektywnie przy mniejszych „leśnych” owocach. Poza sokami możemy przyrządzić roślinne mleko, lody, czy tez masło orzechowe. Wydajniejsze pozyskiwanie soku wiąże się z nieco dłuższym czasem pracy, by wyprodukować jeden litr soku wyciskarka potrzebuje około 5 minut. Inną wadą jest również cena, która w porównaniu do sokowirówek jest prawie dwukrotnie większa.

Na jej wysokość wpływ ma wiele czynników. Najważniejsze to materiał z jakiego został nasz sprzęt wyprodukowany. Proste wyciskarki można już kupić za 500 zł, ale przy takiej cenie możemy być niemal pewni, że w całości została wyprodukowana z plastiku. Te droższe, zaczynające się od 1000 zł prawdopodobnie wykonane są z stali nierdzewnej. Ponadto są w pełni bezpieczne dla konsumenta. Droższe urządzenie to również gwarancja trwałości materiałów i wygody użytkowania. Zaprojektowane są tak by móc je szybko i łatwo myć.

Wyciskarki do soków to duża inwestycja, ale warta przemyślenia ze względu na wiele korzyści, które ze sobą niesie. Domowe soki pod ręką to codzienna porcja witamin i możliwość wykorzystania niemal każdego warzywa, owocu, czy nawet liści z naszej lodówki. W dłuższej perspektywie czasu to również oszczędność. Świeże, jednodniowe soki z marketu są drogie, a także mamy mniejszy wybór jeśli chodzi o ich rodzaje.