miesiączka

Bóle miesiączkowe dla wielu kobiet wiążą się z zaburzeniami w normalnym funkcjonowaniu. Bolesne miesiączkowanie odbija się nie tylko na samopoczuciu, ale wręcz na zdolności do wykonywania jakichkolwiek zadań. Jak można poradzić sobie z bólami menstruacyjnymi?

Bóle menstruacyjne: nie u wszystkich kobiet są tak samo silne

Niektóre kobiety praktycznie w ogóle nie skarżą się na problemy podczas okresu, z kolei inne – nie są w stanie normalnie funkcjonować ze względu na dotkliwe bóle. Uwaga – dotkliwe bóle menstruacyjne mogą być wynikiem problemów hormonalnych. Jeśli cykl miesięczny przebiega nieprawidłowo, mięsień macicy produkuje nadmierną ilość hormonów tkankowych (prostaglandyn PGF2 i PGE2), nazywanych zresztą hormonami bólu. Bolesne miesiączki mogą być także powiązane z niektórymi schorzeniami, np. z endometriozą. Z tego względu kobiety, które co miesiąc uskarżają się na silne bóle menstruacyjne utrudniające funkcjonowanie, powinny skontaktować się z lekarzem.

Bolesna miesiączka. Jak sobie z nią poradzić?

Oczywiście jeśli ból nie jest zbyt mocny, to jest naturalnym objawem złuszczania się błony śluzowej macicy. Jak można sobie pomóc w takiej sytuacji? Na szczęście jest sporo możliwych rozwiązań. Po pierwsze – podczas miesiączki warto zwracać szczególną uwagę na to, co się je. Najlepiej, jeśli – przynajmniej chwilowo – zostanie wyeliminowana z diety kofeina (czyli kawa, napoje energetyczne), a także ostre przyprawy. Lepiej odpuścić sobie także mięso, produkty mleczne i produkty wysokokaloryczne i po prostu tłuste (np. smażone na głębokim oleju pączki czy frytki). Pomóc może także rozluźniająca letnia kąpiel (ale nie gorąca, ponadto tej metody powinny unikać panie, które mają obfite krwawienie). Dobrym pomysłem jest także ciepły okład na brzuch. Nie warto za to unikać ćwiczeń – wręcz przeciwnie, mogą mieć one zbawienny wpływ na organizm. Wystarczy tylko wybrać takie o mniejszej intensywności (świetna będzie joga i stretching). Jeśli nic nie pomaga, można sięgnąć po leki przeciwbólowe (np. Dexak, który dodatkowo pomoże także na bóle mięśniowo-kostne) czy rozkurczające.