zabawki

Drewniane zabawki kojarzą się przede wszystkim z dzieciństwem naszych dziadków czy rodziców. W dobie nowoczesnych technologii, skomplikowanych narzędzi i szybkiej produkcji, zaczęto tworzyć produkty wielofunkcyjne, interaktywne, które oddziałują na różne zmysły dziecka jednocześnie. W ostatnich czasach można jednak zauważyć ponowne zainteresowanie drewnianymi wyrobami dla maluchów. Na rynku działa wiele firm, które specjalizują się w kreowaniu i produkcji drewnianych klocków, układanek i zabawek edukacyjnych. Wiele osób decyduje się także na zakup drewnianych kolejek, a coraz więcej dzieci i rodziców połyka kolejkowego bakcyla, by wkrótce w swoim mieszkaniu stworzyć drewniany świat pędzących po krętych torach pociągów. Przed podjęciem decyzji o zakupie pierwszego zestawu torów czy pierwszej lokomotywy warto dowiedzieć się paru przydatnych informacji na temat produkcji kolejek drewnianych, znanych producentów oraz kwestii bezpieczeństwa i jakości.

Producenci kolejek drewnianych – firmy BRIO i BigJigs

Pierwsze systemy drewnianych kolejek zostały zaprojektowane już na początku ubiegłego stulecia w Stanach Zjednoczonych. Stworzono pierwsze tory o odpowiednich wymiarach oraz wymyślono sposób ich połączenia. Zaczęto produkować kompatybilne z torami pociągi, wagony i dodatki. W 1957 roku w Europie, znana i ceniona do dziś szwedzka firma BRIO przedstawiła własny system drewnianej kolejki. Obecnie marka BRIO jest jednym z największych producentów drewnianej kolejki na świecie. Ich produkty sprzedawane są w kilkudziesięciu krajach na całym świecie, a nazwa BRIO kojarzy się z wysoką jakością i precyzją wykonania. Od początku swojej działalności firma stara się zwracać uwagę na potrzeby i wymagania dzieci. Zabawki są tworzone w ten sposób, by były łatwe i intuicyjne w użyciu. Prototypy zabawek są również testowane przez same maluchy, aby producent miał pewność, że będą odpowiednie i atrakcyjne dla dzieci w konkretnym wieku. Oferta kolejki drewnianej BRIO to setki produktów spośród których można wybrać zestawy torów, lokomotywy i wagoniki, akcesoria, takie jak stacje kolejowe, mosty, maszyny budowlane, budynki i znaki sygnalizacyjne oraz tematyczne zestawy, dzięki którym zbudujemy podstawowy lub rozbudowany świat kolejki.

Nieco młodszą firmą, która również specjalizuje się w produkcji drewnianej kolejki jest brytyjska marka BigJigs. Ich system kolejki drewnianej – BigJigs Rail to ponad 100 produktów, dostępnych w wielu krajach Europy i świata, które bawią dzieci od 2005 roku. Sama działalność została założona w 1985 roku jako firma rodzinna. Wśród założycieli znalazło się dwóch byłych nauczycieli, którzy postanowili włożyć w produkcję zabawek swoje serce oraz wieloletnie doświadczenie pedagogiczne. Początkowo samodzielnie tworzyli zabawki, testowali je i szukali nabywców na swoje produkty. Obecnie firma znacznie się powiększyła, natomiast skala zaangażowania oraz gwarancja jakości pozostały niezmienne. Podobnie jak w przypadku BRIO, BigJigs produkuje zarówno zestawy tematyczne kolejki drewnianej (baśniowe, średniowieczne, przemysłowe, realistyczne) jak i samodzielne lokomotywy, wagony i akcesoria (mosty, tunele, zajezdnie itp.).

Czy kolejki drewniane są bezpieczne dla dzieci i jak wpływają na ich rozwój?

Nie ma wątpliwości, że zabawa kolejką drewnianą to doskonały pomysł na spędzenie przez dziecka wolnego czasu i odciągnięcie go od migających wyświetlaczy tabletów i komórek. Jest to także zajęcie, które świetnie wpływa na ogólny rozwój malucha. Produkty BRIO i BigJigs są dedykowane dla dzieci powyżej trzeciego roku życia. Mają za zadanie rozwijać umiejętności dziecka na płaszczyźnie manualnej i koordynacyjnej. Podczas spinania torów, łączenia poszczególnych elementów oraz prowadzenia pociągu po trasie, maluch musi wykazać się precyzją i cierpliwością, a jednocześnie ćwiczy motorykę dłoni. Jeśli pociąg nie będzie w stanie przejechać po danym odcinku trasy, może to oznaczać, że coś mu w tym przeszkodziło. Szukając źródła problemu dziecko doświadczy ciągu przyczynowo – skutkowego, nabierze spostrzegawczości oraz zacznie radzić sobie z problemami drogą dedukcji. Kolejki drewniane wpływają także na rozwój intelektualny maluchów. Rozwijanie umiejętności logicznego myślenia to jedno, ale nie można im również odmówić wpływu na kreatywność i wyobraźnię. Świat kolejek stwarza niesamowite pole do popisu przy wymyślaniu historii. Każdy pociąg, wagon, pasażer, miejsce czy most to osobna, niepowtarzalna opowieść, która powstała w umyśle dziecka.

Dla każdego rodzica najważniejsze jest jednak przede wszystkim zdrowie jego pociechy, stąd rodzą się pytania o bezpieczeństwo drewnianych kolejek. Producenci, zarówno BRIO jak BigJigs gwarantują stuprocentowe bezpieczeństwo swoich produktów podczas zabawy dzieci, które ukończyły trzeci rok życia. Produkowane są także specjalne zestawy dla młodszych dzieci – część z nich jest rekomendowana juz dla półtorarocznch maluchów, inne dla dzieci powyżej drugiego roku  życia. Produkty obu firm spełniają wszelkie standardy i normy EN-71 oraz posiadają oznaczenia CE. Każda z marek testuje swoje zabawki wielokrotnie, poddając  je również badaniom laboratoryjnym, usuwając w ten sposób maksimum szkodliwych związków czy substancji. Warto także wiedzieć, że produkty te są malowane jedynie nietoksycznymi farbami, barwnikami i lakierami.

Czy kolejki BRIO i BigJigs są kompatybilne ze sobą i z innymi systemami kolejek?

Systemy kolejek obu marek opierają się głównie na drewnianych surowcach. BRIO używa w produkcji głównie drewna bukowego, rzadziej sosny, natomiast firma BigJigs wykorzystuje drewno kauczukowe. Produkty BRIO cechuje także większa ilość połączeń elementów drewnianych i plastikowych, przy czym użyty plastik cechuje się gładką powierzchnią i elastycznością, dzięki czemu zabawki posiadają więcej funkcji i detali. Systemy kolejek drewnianych obu producentów są ze sobą w pełni kompatybilne, dzięki czemu podczas budowy mini świata kolejki można łączyć ze sobą zarówno tory, jak i pociągi czy wagony oraz dodatkowe akcesoria, wyprodukowane przez różne marki. Należy wspomnieć także o tym, że lokomotywy i wagoniki obu firm są wyposażone w niewielkie magnesiki, dzięki którym łączymy poszczególne wagony i lokomotywy. Kolejki BRIO i BigJigs są także kompatybilne z systemami kolejek konkurencyjnych marek, a więc najbardziej znanych firm, takich jak Maxim, Woodyland, Ikea czy Eichhorn, co daje dzieciom  i rodzicom wybór oraz możliwość łączenia poszczególnych produktów w indywidualny, spersonalizowany zestaw.

Kolejki drewniane to fascynująca i kreatywna zabawka, przeznaczona dla dzieci w różnym wieku. Warto zainwestować w zakup tego typu produktu również ze względu na to, że przetrwa on lata, służąc wielu pokoleniom. Drewniana zabawka nie psuje się pod wpływem czasu użytkowania czy uszkodzeń mechanicznych, a przekazywana z pokolenia na pokolenia ma ogromną wartość sentymentalną, której nie da się opisać słowami.