wino

Dobór odpowiedniego wina do okazji jest niebywałą sztuką, którą przy odrobinie chęci i cierpliwości można opanować. Różnorodność szczepów i gatunków, bogactwo smaków i bukietów sprawiają, że wino jesteśmy w stanie dopasować do każdej sytuacji i potrzeby.

Podczas świąt, przyjęć, uroczystych kolacji czy spotkań ze znajomymi nie tylko chętnie spełniamy toasty, ale i dopełniamy smak dań właściwym trunkiem. Odpowiednie wino nie tylko podkreśla aromat potraw, ale także wzbogaca ich doznania smakowe. Początkującemu koneserowi zapewne trudno będzie zdecydować jakie wino wybrać. Czerwone, białe, czy może różowe? Wytrawne czy słodkie? Aby ułatwić dobranie odpowiedniego wina, które idealnie zharmonizuje się z posiłkiem i uzupełni go warto skorzystać z wiedzy i doświadczenia wyspecjalizowanych sklepów.  Wygodnym sposobem na zakup wina najlepiej dopasowanego do gustu, potrawy czy zbliżającej się okazji jest skorzystanie ze sklepu internetowego takiego jak np. Wineavenue24, gdzie znajdziemy wiele wyśmienitych win z całego świata.

Główne pytanie, które zadajemy sobie przy zakupie wina, to “jakie wino wybrać, białe czy czerwone?”. Po pierwsze przy wyborze odpowiedniego rodzaju warto pamiętać, że wino nie może przytłumić charakteru potrawy. Ta zasada działa także w drugą stronę – potrawa i wino powinny wzajemnie się uzupełniać i wspólnie tworzyć całość. Białe wina – choć z zasady są lżejsze od czerwonych – posiadają przeróżne charaktery, przez co dedykowane są do różnego rodzaju potraw. Białe wina, zwłaszcza te kwaśniejsze i wytrawniejsze, podaje się tradycyjnie przed posiłkiem jako aperitify, dla zaostrzenia apetytu.

Wina delikatne o owocowych aromatach najlepiej skomponują się z surowymi lub gotowanymi warzywami, owocami morza, delikatnie przyprawionym drobiem i rybami, przystawkami, także z owocami czy wszelkimi gatunkami serów – w skrócie, z lekkimi i delikatnie przyprawionymi potrawami. Cięższe wina białe posiadają bardziej wyrazisty aromat, dlatego podajemy je z mocno przyprawionym drobiem i rybami, również w sosach maślanych i śmietanowych, dań pieczonych, wędzonych ryb czy dzikiego ptactwa. Wina białe podaje się delikatnie schłodzone, przeważnie w temperaturze 8–12°C.

Inaczej natomiast wygląda sprawa jeśli chodzi o wina czerwone, które świetnie komponują się z wszelkimi potrawami o bardziej zdecydowanym smaku. Pamiętajmy jednak, że trunki takiego rodzaju również mogą charakteryzować się różnymi stopniami intensywności. Wina czerwone-łagodne to znakomity dodatek do delikatnych czerwonych mięs i wyrazistych dań drobiowych, zimnych przystawek, dojrzałych serów, kwaśnych owoców, mięs wędzonych, grzybów oraz niektórych ziół. Ciężkie czerwone wina podajmy zaś do mocno przyprawionego ciemnego drobiu, mocno pieprznych dań, mięsa grillowanego, czerwonego mięsa, twardych serów, dań z czosnkiem.

Wyjątkowo aromatycznego i zdecydowanego w charakterze trunku wymaga również dziczyzna – szczególnie ta serwowana w towarzystwie ciemnych, gęstych sosów. Warto pamiętać, że określone typy wina zostały dobrane do dań na podstawie obowiązujących kanonów i są wyznacznikiem najlepszego zestawienia wina z potrawą. Jeśli natomiast wolisz spożywać drób w towarzystwie półsłodkiego czerwonego wina – nic nie stoi na przeszkodzie, aby tak postąpić. Pamiętaj, że najlepsze wino to takie, które odpowiada Twoim gustom smakowym.