zdrada

Zdrada niszczy to co budowaliście razem wiele lat. Boli. Przysparza cierpień. Dla wielu zdrada partnera to koniec relacji ale tak naprawdę dopiero w chwili, gdy stoisz na rozdrożu, i musisz wybrać drogę, wiesz, że nic nie jest ani białe, ani czarne, a związek po zdradzie możesz próbować odbudować. O ile obydwoje tego chcecie.

Zdrada to uczucie, które powoduje mnóstwo bólu i cierpienia. Wielu z nas nawet nie wyobraża sobie życia po zdradzie, tymczasem wiele małżeństw musi się z tą świadomością uporać. Dać sobie szansę lub się rozstać. Bez względu na to, czy to ty zostałeś zdradzony, czy zdradziłeś, ból dotyka obie strony w związku. Ostatecznie, zdrada to świadome i zamierzone naruszenie zaufania, którym obdarzyła cię druga osoba, ktoś, kto chciał przeżyć z tobą całe życie. Nie zawsze jednak odkrycie zdrady oznacza koniec związku. W wielu przypadkach partnerzy decydują się na ratowanie związku, i o dziwo, czasem się udaje. Jednak to żmudna praca, wymagająca zaangażowania obu stron.

Charakter zdrady

Charakter zdrady małżeńskiej jest wieloraki. Wielu osobom z waszego otoczenia, może i wam samym wydaje się, że stanowić dobraną parę. Kochacie się, macie do siebie zaufanie. Nic nie zapowiada katastrofy. Tymczasem zdrada pojawił się nieoczekiwanie, burząc wasz poukładany świat. Nagle okazuje się, że twój mąż,  z którym dawno już nie byłaś ani na romantycznym wyjeździe, ani na romantycznej kolacji, no chyba że na pizzy z dziećmi za rogiem, jest romantycznym uwodzicielem, umawiającym się na romantyczne randki z twoją rywalką. Potrafi zaprosić na kolację, wyjazd, wręczyć kwiaty, napisać miły liścik… a ty? ostatni raz dostałaś od niego sms z listą zakupów do garażu…Kobiety są zazdrosne o czas, zainteresowanie i uwagę poświęcona innej kobiecie, czyli są bardziej wyczulone na zdradę emocjonalną. Mężczyźni silniej reagują na zdradę seksualną, co wiąże się z obawą przed możliwością inwestowania w nie swoje dzieci.

Jak zdemaskować zdradę?

Przyczyn zdrady jest mnóstwo, od ciekawości, poprzez poszukiwanie nowych doświadczeń, chęci przeżycia czegoś nowego, po adrenalinę, towarzyszącą nowym doznaniom i przekonaniu, że robi się coś zabronionego  i zakazanego, bo przecież owoc zakazany smakuje najlepiej. Czasem, gdy w małżeństwie pojawia się nuda  i rutyna, zdrada jawi się jako droga do poszukiwania namiętności i fascynacji, której od dawna nie ma już w starym związku. Na co warto zwrócić uwagę? Na każde odstępstwo od normy. Na przykład na to, że partner lub partnerka nagle zaczęła o siebie z przesadą dbać, kupować markowe perfumy, dobre ciuchy, biegać na fitness czy siłownię. Nagle też dowiadujesz się o nowych znajomościach, których partner nie ma zamiaru tobie przedstawiać, mało tego, ciągle jesteś porównywany lub porównywana do nowej znajomej lub znajomego, bo Ani robi pyszne sałatki do pracy, a Andrzej ma czas na siłownię po pracy.

Podejrzane jest, gdy nie możesz bez awantury podejść do komputera partnera lub jego teflonu, z którym zresztą nigdy się nie rozstaje. Na telefonie, komputerze, kontach mailowych i profilach społecznościowych nagle zawisły hasła, mimo, że wcześniej mieliście dostęp do nich niemal nieograniczony. Wieczorne spacery z psem stają się długie, a telefon partnera w ciągu spaceru jest non stop zajęty, wasz seks albo nie istnieje albo wręcz przeciwnie, nabrał mocy i życia, dostajesz mnóstwo drobiazgów w prezencie, co może świadczyć o poczuciu winy w związku ze zdradą. Do teg partner, mimo, że nie dostał awansu ani nie zmienił pracy, pozostaje dłużej po godzinach, częściej też wyjeżdża służbowo, przestaje cię informować o stanie naszych finansów i waszego konta, nie konsultuje z tobą pewnych wydatków.

To symptomy, które zauważysz. Jeśli jesteś gotowa lub gotowy na przyjęcie wiedzy i zmierzenie się z problemem zdrady, sprawdź partnera dokładnie. Jeśli nie umiesz poradzić sobie z tym samodzielnie, zawsze możesz skorzystać z usług prywatnego detektywa z Pro-Tom – pracownicy doskonale poradzą sobie z udowodnieniem zdrady niewiernemu partnerowi. Co zrobisz z tymi dowodami, zależy tylko od ciebie.

Gruba kreska, czyli zdradę wybaczyć czy nie

Zdrada bardzo boli, bo przecież zawiodła osoba najbliższa, taka, po której takiego ciosu nigdy człowiek by się nie spodziewa. Osoba, do tej pory niezwykle bliska, staje się kimś obcym, może nawet wrogiem. Pojawią się wątpliwości i pytania, na które brakuje odpowiedzi. Jak do tego doszło, czy jestem gorszy lub gorsza, mniej atrakcyjna? Dlaczego ja? Wzajemne pretensje rosną, rośnie wściekłość, zaczynamy się wzajemnie obwiniać.

A przecież każdy związek dwóch osób obarczony jest ryzykiem. Nie ma gwarancji, że będziemy żyć długo i szczęśliwie, bo to tylko zakończenie bajki, a życie to niestety nie jest bajka. Wychodząc za mąż, nawet przez myśl nam nie przejdzie, że kiedyś będziecie musieli zmierzyć się z problemem zdrady, z bólem, pustką, poczuciem krzywdy, wstydu, goryczy, smutku i łzami. Macie wówczas dwa wyjścia, albo wybaczyć zdradę i zawalczyć o związek, albo odejść. Odejść, mimo towarzyszących negatywnych emocji, jest łatwiej. Trudniej, zostać i walczyć, walczyć z szokiem, niedowierzaniem zaprzeczeniem, spadkiem poczucia własnej wartości, bólem i złością.

Odbudowa zaufania do partnera

Po zdradzie pierwszy okres jest najtrudniejszy. Odbudowanie relacji może być trudne, czasem wręcz niemożliwe. Partner, który zdradził, będzie się tłumaczył, usprawiedliwiał, ale też będzie starał się naprawić swój błąd, o ile mu zależy. Z drugiej strony, poczucie krzywdy zdradzonej strony może być zbyt wielkie,zwłaszcza, gdy trafiło na osobę pielęgnującą żal. Aby ratować związek należy rozmawiać o uczuciach i potrzebach, zainteresowaniach, walczyć z rutyną. Czasem konieczna jest pomoc psychologa oraz psychoterapeuty, czasem trzeba skorzystać z terapii i pomocy uzayskanej w poradni rodzinnej lub małżeńskiej. Wybaczyć zdradę można wówczas, gdy ma się pewność, że się kocha, że to właśnie partner jest nadal tą osobą, z którą chce się spędzić resztę życia. A przede wszystkim należy odbudować zaufanie w związku

Osoba winna zdrady powinna pokazywać, że to partner jest dla niej najważniejszy, że mu na nim zależy i chce się starać. Związek o zdradzie może być silniejszy i pełniejszy. Zdrada jest przecież najczęstszą przyczyną rozpadu związku, nawet długoletniego. Przed zdradą warto się zastanowić, czy opłaca się ryzykować to, co zbudowaliście wspólnie do tej chwili? Czy warto naginać i wychorować własny kręgosłup moralny? Ale zdarza się też, że mimo decyzji o odbudowie związku i pozornym powodzeniu w tym zadaniu, związek rozpada się po kilku latach. Tutaj obie strony muszą pracować, a nie tylko jedna.

Jak mówią detektywi z agencji detektywistycznej Pro-Tom miewają do czynienia ze związkami, gdzie po jednej zdradzie, wybaczonej i pozornie przepracowanej, przyszła kolejna… A tej już wybaczyć i przepracować nie sposób… Dlatego zdradzona strona decyduje się na zebranie jak największej ilości materiałów obciążających niewiernego partnera i udowodnienie przed sądem wyłącznej winy rozpadu małżeństwa.