senior

Opieka nad starszymi osobami nie jest łatwym zadaniem. Szczególnie jeśli taka osoba ma wiele schorzeń współtowarzyszących i co gorsza, jest leżąca. Wówczas powstaje dylemat, jak zapewnić babci, cioci czy rodzicowi najlepszą opiekę. Ważna jest nie tylko obecność opiekuna, ale również odpowiednie wyposażenie pokoju osoby starszej.

Opieka rodziny

Najczęściej spotykaną formą opieki jest ta sprawowana przez członków najbliższej rodziny. Jeśli osoba starsza jest chodząca, ma pełną świadomość swoich czynów i jest w stanie wykonać wokół siebie podstawowe czynności, opiekunowie mogą odwiedzać ją we własnym mieszkaniu. Osoba starsza może samodzielnie mieszkać, będzie jednak wymagała pomocy np. przy sprzątaniu, gotowaniu, załatwianiu spraw urzędowych. Bardziej schorowane osoby mogą jednak wymagać opieki całodobowej – wówczas nie zawsze są możliwe codzienne dojazdy rodziny – najbliżsi powinni zdecydować, czy mogą zabrać osobę starszą do siebie, czy powinni znaleźć opiekunkę. W skrajnych przypadkach pozostają domy opieki, w których chory znajdzie fachową pomoc, szczególnie jeśli jest osobą schorowaną.

Jak urządzić pokój dla osoby starszej?

Osoba starsza nie potrzebuje wiele przestrzeni, jednak wymaga własnego kąta, w którym może odpocząć. Dobrze więc, jeśli można jej zapewnić osobny pokój. W pomieszczeniu należy ograniczyć zbędne sprzęty, które mogą prowadzić do potknięcia czy nawet upadków. Warto zainwestować w specjalne łóżko, które umożliwia opcję regulacji wysokości czy podparcia pleców. Jest sterowane elektronicznie, dlatego też osoba starsza może samodzielnie ustawić swoją pozycję bez konieczności podnoszenia się. Łóżka dla chorych można kupić lub wypożyczyć, co opłaca się szczególnie dla osób, które jedynie czasowo są zmuszone do pozostawania w pozycji leżącej np. na skutek kontuzji. Konieczne może okazać się również wypożyczenie innego sprzętu, który normalnie jest bardzo drogi – wózka inwalidzkiego, kul ortopedycznych czy łóżek rehabilitacyjnych.

Co, jeśli rodzina nie może opiekować się chorym?

Niestety, rodzina nie zawsze jest w stanie zapewnić choremu optymalną opiekę. Dotyczy to w szczególności osób przewlekle chorych, które są w bardzo złym stanie fizycznym, wymagają rehabilitacji czy nawet są w stanie zagrożenia życia. Senior może uzyskać długoterminową pielęgniarską opiekę domową na podstawie skierowania od lekarza rodzinnego. Wówczas pielęgniarka będzie odwiedzała chorego w domu, przy czym takie usługi są nieodpłatne. Sprzęt medyczny musi jednak zapewnić rodzina chorego, na własny koszt. Lekarz może skierować chorego seniora także na turnus rehabilitacyjny. Jeśli chory nie jest samodzielny i nie ma osoby, która może zapewnić mu opiekę, rodzina może starać się o przyjęcie seniora do Domu Pomocy Społecznej. W zależności od wysokości emerytury lub renty, rodzina może dopłacać do pobytu osoby starszej w DPS. Niestety, polskie realia nie są zachęcające, ponieważ wolnych miejsc w DPS-ach ciągle brakuje.