kobieta

Jednym z największych problemów skórnych pojawiających się u kobiet i mężczyzn w różnym wieku są rozstępy. Zgodnie z zasadą, że lepiej zapobiegać niż leczyć, sprawdźmy, jak się bronić przed ich powstawaniem i w jaki krem przeciwko rozstępom zaopatrzyć naszą kosmetyczkę.

W jaki sposób powstają rozstępy i jak się przed nimi bronić?

Za powstawanie rozstępów na skórze odpowiedzialnych jest wiele czynników, wśród nich wyróżnia się przede wszystkim:

  • uwarunkowania genetyczne,
  • wzrost poziomu kortyzolu (hormonu wydzielanego przez nadnercza) we krwi,
  • zwiększenie poziomu estrogenów, szczególnie u kobiet w okresie ciąży,
  • nagłe i znaczne zwiększenie masy ciała,
  • niewłaściwe odżywianie (dieta uboga w składniki mineralne i witaminy),
  • przyjmowanie leków steroidowych.

Rozstępy najczęściej pojawiają się w wyniku nadmiernego rozciągania skóry. Wówczas włókna kolagenowe i elastynowe odpowiedzialne za jędrność i właściwe napięcie naskórka ulegają uszkodzeniu, stają się łamliwe i mniej podatne na rozciąganie. W większości przypadków rozstępy pojawiają się na brzuchu, pośladkach, udach bądź piersiach. Początkowo ujawniają się na skórze w postaci czerwonych linii, by z czasem zblednąć i pozostawić w ich miejscu białe, wyczuwalne dotykiem blizny. O ile w początkowym etapie tworzenia się rozstępów, można jeszcze z powodzeniem usunąć czerwone pasma, nie można już ich całkowicie wyeliminować w momencie, kiedy zmienią swój kolor na biały.

Dlatego tak ważne jest przeciwdziałanie powstawaniu rozstępów, szczególnie u osób, u których prawdopodobieństwo ich pojawienia jest bardzo duże, a należą do nich między innymi: kobiety ciężarne, przechodzące menopauzę, nastolatki w okresie szybkiego przyrostu masy ciała, kulturyści czy też osoby z dużymi wahaniami wagi. Przed rozstępami uchronić nas mogą m.in.: stosowanie prawidłowo zbilansowanej diety, bogatej w witaminy oraz składniki odżywcze (szczególnie cynk i krzem), utrzymywanie prawidłowej wagi ciała, zadbanie o sprężystość i jędrność skóry, m.in. poprzez uprawianie sportu. Najskuteczniejszą metodą jest jednak masaż ciała z wykorzystaniem specjalistycznych preparatów zapobiegających rozstępom.

Jak wybrać odpowiedni krem zapobiegający rozstępom?

Wybór najlepszego kosmetyku przeciwko rozstępom powinien być uzależniony od motywów dla których sięgamy po tego rodzaju preparat. Najwięcej kremów i balsamów z misją zapobiegania rozstępom dedykowanych jest kobietom w okresie ciąży, gdyż jak wynika z badań problem ten dotyka niemal 90% ciężarnych. Ważne, by kobieta spodziewająca się dziecka wybrała bezpieczny preparat, który można stosować już od drugiego trymestru, kiedy to następuje znaczny przyrost masy ciała. Taki jest krem Pharmaceris na rozstępy, dostępny pod tym adresem: https://www.apteka-melissa.pl/produkt/pharmaceris-m-foliacti-krem-zapobiegajacy-rozstepom-150-ml,4333.html. Można go stosować od czwartego miesiąca ciąży, a także w okresie karmienia piersią. Polecany jest również wszystkim osobom, które pragną zadbać o poprawę struktury naskórka. Krem Pharmaceris na rozstępy wyposażony jest w szereg dobroczynnych składników, m.in.:

  • kwas foliowy – odżywia i regeneruje naskórek, zwiększając jego elastyczność i podatność na rozciąganie, działa na skórę przeciwstarzeniowo,
  • fitokompleks (w skład którego wchodzą przede wszystkim: aminokwasy, alkaloidy i saponiny) – zapobiega odkładaniu tkanki tłuszczowej, dotlenia i wygładza skórę,
  • olej bawełniany – ma działanie silnie nawilżające i odżywiające naskórek, zapobiega utracie wody ze skóry,
  • witamina E – opóźnia proces starzenia się skóry, regeneruje i natłuszcza naskórek; chroni przed szkodliwym działaniem promieni UV.

Krem Pharmaceris na rozstępy może być bez obaw stosowany nawet przed badaniami USG. Dla osiągnięcia najlepszych efektów należy używać go każdego dnia, rano i wieczorem. Przy aplikowaniu preparatu trzeba zachować szczególną ostrożność. Zbyt intensywny masaż i mocne uciskanie brzucha w przypadku kobiet ciężarnych, mogą mieć niekorzystne działanie dla przebiegu ciąży.