ból

Zapalenie dróg moczowych, in. zakażenie układu moczowego, to dolegliwość, która ze względu na budowę anatomiczną bardzo często występuje u kobiet. Krótka cewka moczowa oraz stosunkowo niewielka odległość pomiędzy odbytem a ujściem cewki moczowej sprzyja przenoszeniu bakterii pałeczki kałowej znajdującej się w jelicie grubym, co może powodować rozwój zakażenia. Objawy stanu zapalnego układu moczowego są wyjątkowo uciążliwe. W przypadku zaawansowanego stadium schorzenia mogą bardzo mocno utrudniać podejmowanie codziennych aktywności. Ich zniwelowanie wymaga podjęcia odpowiednich metod leczenia. Jak walczyć z zapaleniem dróg moczowych i jak przeciwdziałać nawrotom dolegliwości?

Zapalenie dróg moczowych – co sprzyja zakażeniu?

Zapalenie dróg moczowych w większości przypadków dotyczy stanu zapalnego pęcherza na skutek zakażenia bakteriami E-coli tzw. pałeczkami kałowymi, które w sposób naturalny bytują w jelicie grubym. Jeśli zostaną one przeniesione m.in. w wyniku nieprzestrzegania zasad higieny intymnej w okolice cewki moczowej, wnikając w głąb układu moczowego, zaczynają się namnażać, wywołując stan zapalny. Drobnoustroje zazwyczaj gromadzą się w pęcherzu moczowym. Zdarza się jednak, że poprzez moczowody mogą trafić aż do nerek, wywołując niebezpieczne dla zdrowia pacjenta odmiedniczkowe zapalenie nerek.

Objawy stanu zapalnego dróg moczowych w zależności od stopnia zaawansowania schorzenia mogą być mocno nasilone. Do najbardziej uciążliwych należą: ból i pieczenie podczas oddawania moczu, skąpomocz, częste i silne parcie na pęcherz. U niektórych pacjentów dodatkowo może wystąpić przejściowa utrata kontroli nad pęcherzem, której wynikiem jest mimowolne upuszczanie niewielkich ilości moczu, odbywające się poza świadomością pacjenta. Wystąpienie wyżej wymienionych objawów powinno skłonić do natychmiastowej konsultacji medycznej, gdyż tylko ustalenie jednoznacznej przyczyny odpowiedzialnej za rozwój stanu zapalnego oraz wdrożenie metod pozwalających na jej wyeliminowanie jest w stanie zniwelować przykre objawy i zapobiec ich ponownemu wystąpieniu.

Postaw na profilaktykę!

W walce z zakażeniem układu moczowego poza leczeniem bardzo duże znaczenie mają działania profilaktyczne, które wdrożone odpowiednio wcześnie pozwalają ograniczyć ryzyko ponownego wystąpienia stanu zapalnego. Mowa tu przede wszystkim o higienie intymnej. Przestrzeganie jej zasad jest jednym z najważniejszych czynników hamujących namnażanie się bakterii wywołujących zakażenie i zapobiegających ich przenoszeniu w pobliże ujścia cewki moczowej.

Poza częstym myciem okolic intymnych przeznaczonymi do tego celu preparatami, wyrównującymi poziom pH, bardzo duże znaczenie w zakresie owej higieny ma stosowanie produktów higienicznych, takich jak chociażby wkładki przeznaczone dla osób zmagających się z problemem nietrzymania moczu. Ich stosowanie w procesie powrotu do zdrowia i pełnej sprawności pomaga uniknąć kłopotliwych sytuacji i w znacznym stopniu zredukować odczuwany w tym czasie dyskomfort. Wyjątkowo chłonne, doskonale zabezpieczają bieliznę przed wilgocią, dodatkowo niwelując nieprzyjemny zapach. Zapewniają dyskretną ochronę w każdej sytuacji. Wykonane z miękkiej i delikatnej tkaniny, nie wywołują podrażnień, dzięki czemu mogą być stosowane codzienne, także przez osoby posiadające wrażliwą skórę. Stosowane na co dzień, pozwalają zmniejszyć jeden z najbardziej uciążliwych symptomów zakażenia układu moczowego, jakim jest utrata kontroli nad pęcherzem. Wkładki dostępne są w różnych rozmiarach.

Bibliografia:

1. Drabczyk R. Zakażenie układu moczowego. https://www.mp.pl/pacjent/nefrologia/choroby/chorobyudoroslych/51947,zakazenie-ukladu-moczowego. Data dostępu: 08.07.2019 r.