smog

Ostatnio bardzo wiele mówi się o smogu, zanieczyszczeniu powietrza i walce z jego negatywnym skutkiem na nasze zdrowie i samopoczucie. Niestety Polska znajduje się w niechlubnej czołówce krajów w Unii Europejskiej, w której poziom zanieczyszczenia jest bardzo wysoki. Tym samym, że każdego dnia oddychamy powietrzem, o bardzo złej jakości, co sprawia, że wedle statystyk każdego roku umiera przedwcześnie ponad 48 tysięcy osób.

Czym jest smog?

Smog można określić jako mgłę, która zanieczyszcza powietrze atmosferyczne. Najczęściej w mgle tej obecne są pyły i gazy które to pochodzą ze spalania węgla w piecach, spalin samochodowych, zakładów przemysłowych. Możemy wyróżnić smog klasyczny, a także smog fotochemiczny. Smogiem klasycznym określamy smog kwaśny lub też londyński, który najczęściej powstaje w miejscach, gdzie domy są ogrzewane przez spalanie węgla i innych paliw stałych. Smog fotochemiczny, zwany też smog utleniający. Najczęściej mamy z nim do czynienia w miesiącach letnich i obserwowany jest w dużych miastach.

Jak smog wpływa na nasze zdrowie?

Smog niekorzystnie wpływa na nasze zdrowie i samopoczucie. Nie tylko osoby, które wciąż mają kontakt ze smogiem mogą mieć kłopoty ze zdrowiem. Cierpieć ze względu na smog mogą również osoby, które nawet krótkotrwały kontakt posiadają. Dzieje się tak dlatego, że smog może wywołać stany zapalne, podrażnienie spojówek, krtani i tchawicy, łagodne, przemijające stany zapalne płuc, zmęczenie, a także spadek tolerancji wysiłku. Osoby które są chore na astmę cierpią na jeszcze gorsze schorzenia, które nierzadko są dla nich śmiertelne. Dodatkowo warto wiedzieć, że smog może wywołać zachorowanie na nowotwory, między innym nowotwory złośliwe, raka płuc, gardła, przełyku czy krtani. Smog to także zjawisko groźne dla dzieci i kobiet w ciąży. Groźny jest również przede wszystkim dla osób starszych a także chorych ze schorzeniami układu oddechowego i alergików. Warto więc starać się, aby chociaż w naszym domu panowało czyste powietrze.