brzuch

Plastyka powłok brzucha to zabieg, który polega na usunięciu nadmiaru tkanki tłuszczowej oraz skóry z okolic brzucha, jednak metody tej nie należy mylić z liposukcją, która w zasadzie może stanowić idealne uzupełnienie abdominoplastyki. Osoby, które były wcześniej otyłe, jednak schudły i zmagają się z nadmiarem skóry a także kobiety w ciąży mogą w znaczący sposób poprawić wygląd swojej sylwetki, decydując się właśnie na wykonanie zabiegu plastyki powłok brzucha. Co jednak warto wiedzieć o tym zabiegu?

Na czym polega zabieg?

Abdominoplastyka, czyli plastyka powłok brzucha to zabieg, który polega na usunięciu nadmiaru skóry oraz tkanki tłuszczowej z podbrzusza w celu wymodelowania sylwetki. Zabieg plastyki powłok brzucha to nie sposób na leczenie otyłości oraz nadwagi. Przy jego pomocy nie jest również możliwe usunięcie wszystkich widocznych rozstępów oraz blizn, jednak pacjenci po wykonaniu tego zabiegu mogą cieszyć się płaskim i pozbawionym fałd brzuchem. Przed zabiegiem konieczne jest wykonanie dokładnego badania fizykalnego a także USG powłok jamy brzusznej.

Podczas planowania zakresu całego zabiegu konieczne jest ustalenie ilości skóry, która powinna zostać usunięta a także miejsca, w którym powinien znaleźć się pępek. Jeśli chodzi natomiast o sam zabieg, to jest on przeprowadzany w znieczuleniu ogólnym, a cięcie przeprowadza się w podbrzuszu oraz w linii bikini i należy wiedzieć o tym, iż rozciąga się ono między tzw. kolcami biodrowymi przednimi. Po przeprowadzonym zabiegu konieczne jest zaopatrzenie przepukliny a także założenie drenów, po czym lekarz powinien zeszyć tkanki warstwowo. W celu uzyskanie nieco bliższych informacji warto odwiedzić bardzo ciekawą stronę: http://chirurgplastyczny-krakow.pl/plastyka-powlok-brzucha, na której wszystko zostało bardzo dokładnie opisane.

Rekonwalescencja po zabiegu

Zabieg plastyki powłok brzucha to jedna z najbardziej rozległych operacji z zakresu medycyny estetycznej i po przeprowadzonej operacji konieczne jest pozostanie w klinice przez około 2 dni. Pierwsza doba po zabiegu jest najcięższa, ponieważ pacjentka większość czasu musi spędzić w łóżku w pozycji siedzącej, jednak wskazana jest również pozycja półsiedząca, jednak należy wówczas uważać na zoperowany brzuch. Przez 2-3 dni po zabiegu pacjentka może odczuwać ból, jednak w celu jego zmniejszenia lekarz powinien zalecić przyjmowanie odpowiednich leków.

W przypadku wzmożonej aktywności ruchowej nieprzyjemne dolegliwości mogą się nieco nasilać, dlatego też wskazane jest przyjmowanie leków przeciwbólowych nawet przez okres 10 dni. Po około 3 dniach od zabiegu konieczne jest usunięcie drenów, a opatrunek powinien zostać zastąpiony specjalnym pasem elastycznym, który pacjentka powinna nosić zarówno w ciągu dnia, jak i nocą aż do momentu usunięcia szwów, co zwykle ma miejsce po około 7-10 dniach po zabiegu, natomiast przez kolejne 2-3 miesiące pas należy nosić przez większość dnia. Pacjentki, które przeszły zabieg plastyki powłok brzucha wracają do aktywności życiowej po około 2 tygodniach od zabiegu, natomiast jeśli chodzi o aktywność fizyczną to po upływie 3-4 tygodni można powrócić do uprawiania sportu.

Komplikacje po zabiegu

Powikłania po plastyce powłok brzucha pojawiają się bardzo rzadko, jedna warto wiedzieć, iż u niektórych kobiet obserwuje się infekcję, krwiaki, powstawanie przerośniętych blizn czy też opóźnienie procesu gojenia się rany. Decydując się na zabieg, pacjentka powinna zostać poinformowana przez lekarza o ewentualnych powikłaniach w celu podjęcia odpowiedniej decyzji.