blizny

Trądzik młodzieńczy i jego następstwa, to znaczy blizny i przebarwienia potrądzikowe, to wbrew pozorom nie tylko problem młodych ludzi. Bardzo często mają z nim do czynienia również dorośli, którzy okres dojrzewania mają już dawno za sobą. Choć trądzik u nastolatków oraz dorosłych wygląda podobnie, to jego wewnętrzne przyczyny są inne, w związku z czym wymagają innego sposobu leczenia. Jak zatem walczyć z trądzikiem i bliznami potrądzikowymi u dorosłych?

Trądzik u dorosłych – co jest jego przyczyną?

Jeszcze do niedawna tłusta skóra twarzy, trądzik i szpecące blizny potrądzikowe były problemami typowymi dla nastolatków, jednak od kilkunastu lat dermatolodzy obserwują, że coraz częściej pojawiają się one również u kobiet po 30-40 roku życia. Przyczyną mogą być pewne czynniki środowiskowe, np. nasza dieta bogata w wysokoprzetworzone produkty, mięso zawierające sztuczne hormony, zanieczyszczenia wody i powietrza, a także ciągły stres. Nasze gruczoły łojowe wraz z wiekiem stają się coraz bardziej wrażliwe na niekorzystne zmiany w gospodarce hormonalnej, co pobudza je do szybszej pracy i tworzy idealne warunki do powstania trądziku, a następnie blizn.

Mając do czynienia z trądzikiem w wieku dojrzałym, powinniśmy przede wszystkim zgłosić się z tym problemem do lekarza – u dorosłych trądzik bardzo często łączy się nie tylko z zaburzeniami hormonalnymi, lecz także ze zmieniającą się budową skóry, która będzie wymagała od nas podjęcia bardziej specjalistycznych metod leczenia. W tym przypadku odpowiednie kosmetyki będą stanowić prawdopodobnie jedynie uzupełnienie właściwego leczenia wdrożonego przez lekarza. Nawet najstaranniejsza pielęgnacja może okazać się niewystarczająca, by skutecznie zapobiec rozwojowi tej choroby skóry oraz jej następstw.

Blizny po trądziku – dlaczego powstają?

Blizny potrądzikowe, zarówno u młodzieży, jak i dorosłych, to najczęściej efekt niewłaściwego lub zbyt późno podjętego leczenia. Blizny po trądziku bardzo często powstają również wskutek samodzielnego usuwania lub ,,wyciskania” zmian skórnych, co tylko zaburza naturalny proces regeneracji skóry. W normalnych warunkach proces gojenia się następuje w momencie zranienia skóry (w tym przypadku, powstania zmiany trądzikowej) i trwa mniej więcej 12 miesięcy. W tym czasie uszkodzona, głębsza warstwa skóry zostaje zastąpiona nową, zdrową tkanką. U osób młodych proces ten przebiega dużo szybciej i sprawniej, natomiast u osób ze skórą dojrzałą sprawa jest nieco bardziej skomplikowana, ze względu na zmniejszającą się wraz z wiekiem ilość kolagenu produkowanego przez skórę.

Metody usuwania blizn potrądzikowych

Szpecących blizn potrądzikowych możemy pozbyć się na kilka różnych sposobów – wybór konkretnej metody uzależniony jest od wielu indywidualnych czynników, np. wieku skóry, umiejscowienia zmian czy głębokości blizn. Jedną z łagodniejszych form leczenia blizn jest zabieg złuszczania chemicznego lub mikrodermabrazji – po 30. roku życia zabiegi te wykonuje się jednak przy pomocy silniejszych środków, np. kwasu trichlorooctowego. Najpopularniejszą i najskuteczniejszą w ostatnich latach metodą leczenia blizn jest natomiast laseroterapia. W kilku miejscach w Polsce, w tym w Klinice Miracki w Warszawie, laserowe usuwanie blizn potrądzikowych można wykonać przy pomocy najnowocześniejszego lasera PicoSure, który charakteryzuje wyjątkowo krótki czas dostarczania impulsu do skóry, dzięki czemu zabieg jest mniej bolesny dla Pacjenta i pozwala osiągnąć szybkie efekty.

Kiedy zacząć walczyć z bliznami potrądzikowymi?

Aby móc rozpocząć walkę z nieestetycznymi bliznami potrądzikowymi, musimy przede wszystkim zakończyć z sukcesem leczenie trądziku – na naszej twarzy nie mogą być widoczne żadne ogniska infekcji. Zazwyczaj blizny można zacząć leczyć po około roku od ich powstania – właśnie tyle trwa naturalny proces gojenia się skóry, który w wielu przypadkach doprowadza do samoistnego zaniku blizn. Podjęcie leczenia zbyt wcześnie może jedynie zaszkodzić naszej skórze.