herbata z lipy

O lipie pięknie pisał Jan Kochanowski w jednej ze swoich fraszek. Jednak opiewał on jedynie przyjemny chłód, jaki dawał jej cień. A warto wiedzieć, że lipa to bogate źródło witamin i minerałów, a także innych substancji, które korzystnie wpływają na nasze zdrowie. Herbata z lipy szczególnie polecana jest w okresie przeziębień i zachorowań na grypę. Sprawdź, dlaczego warto ją pić.

Jakie witaminy i minerały kryją się w lipie?

Dla zielarzy najcenniejsze są kwiatostany lipy, które zbierane są na początku kwietnia i suszone. To właśnie z nich przygotowuje się cenny dla naszego zdrowia napar. Wśród cennych dla naszego zdrowia witamin i minerałów znajdujących się naparze wymienić należy przede wszystkim:

  • Witaminę C

  • Witaminę PP

  • Sole mineralne.

Napar to także bogate źródło kwasów organicznych, olejków eterycznych oraz fitosteroli. W naparze wydzielają się także grabniki i śluzy.

Na co pomoże napar z lipy?

Z uwagi na to, że w lipie zawartych jest tak dużo różnorodnych substancji, jej działanie jest bardzo szerokie. Przede wszystkim wskazuje się na jej działanie moczopędne i napotne, co pozwala na pozbycie się toksyn z organizmu. Dodatkowo napar z lipy ma lekkie działanie rozkurczające i pobudzające produkcję soków żołądkowych. Dlatego napar z lipy poleca się najczęściej przy problemach z układem trawiennym i moczowym.

Herbata z lipy jest też jednym z najlepszych naturalnych środków w okresie przeziębienia. Nie tylko z uwagi na to, że działa napotnie, co pozwala obniżyć temperaturę dział, ale także wspomaga odksztuszanie oraz łagodzi ból gardła.

Co więcej, napar z lipy można stosować również wspomagająco przy leczeniu grypy, anginy czy innych chorób związanych z górnymi drogami oddechowymi.

Przy stosowaniu naparu z lipy, szczególnie przy wysokiej gorączce, należy pamiętać o tym, aby uzupełniać utracone płyny przez wypicie wody, najlepiej niegazowanej wody mineralnej. Gdyż wysoka temperatura w połączeniu z napotnym i moczopędnym działaniem lipy może być przyczyną odwodnienia organizmu.