lato

Lato zbliża się wielkimi krokami. Czas urlopów, wyjazdów za miasto, spacerów, imprez na świeżym powietrzu, odpoczynku nad morzem, górskich wędrówek lub szalonych przygód nad jeziorem. Pora lekkich i luźnych ubrań, odsłoniętego ciała, ciepłych wieczorów zachęcających do wyjścia z domu. Lato to świetny czas, okres pozwalający odpocząć po udrękach zimnych miesięcy i naładować akumulatory na cały rok. To latem, dzięki większej liczbie słonecznych dni niż w inne pory roku, dociera do nas najwięcej witaminy D, która w dużej mierze odpowiada za nasz nastrój i samopoczucie. Niestety, lato niesie ze sobą też niemało zagrożeń. Sprawdź, o czym powinieneś pamiętać, zanim ta pora roku nadejdzie!

Krem z filtrem

Słońce, które tak dobroczynnie wpływa na nasz humor, niestety nie obchodzi się najdelikatniej z naszą skórą. Latem musimy zabezpieczać ją przed szkodliwym promieniowaniem UV, zwłaszcza, jeśli zamierzamy spędzić na świeżym powietrzu wiele godzin. Wystawienie na słońce niezabezpieczonej skóry może skończyć się nie tylko jej poparzeniem, ale też skutkować jej szybszym starzeniem. Wybierając krem do opalania zwracaj uwagę na wartość filtra – im większy, tym lepszą ochronę zapewnia. Słońca „nie lubi” zwłaszcza jasna, blada karnacja. W przypadku osób o takim typie cery, poparzenia słoneczne mogą wystąpić już po krótkim okresie ekspozycji na promienie UV.

Okulary przeciwsłoneczne

Ten element nie tylko pasuje do każdego stroju i każdej okazji (oczywiście w zależności od modelu), ale przede wszystkim latem jest naprawdę potrzebny. Tak jak powinniśmy chronić przed promieniami słońca naszą skórę, tak samo wymagają tego nasze oczy. Ich oczywiście nie posmarujemy kremem, pozostaje nam użycie okularów przeciwsłonecznych. Trzeba jednak mieć na uwadze, że nie każde okulary sprzedawane jako przeciwsłoneczne, rzeczywiście takie są. Zdecydowana większość tanich modeli nie ma odpowiednich filtrów, zatem nie chroni nas przed promieniowaniem UV. Żeby okulary faktycznie chroniły przed słońcem, nie wystarczy ciemne szkło. Najważniejszy jest właśnie filtr UV. Jeśli szukasz okularów, które spełnią ten wymóg, wybierz się do sklepu optycznego lub przejrzyj oferty renomowanych marek, na przykład okulary Porsche.

Ochrona przed insektami

To chyba największa (ale jedna z niewielu!) wad lata: insekty! Chmary komarów nad każdym zbiornikiem wodnym lub rzeką, lasy i łąki rojące się od kleszczy. Wybierając się na spacer lub wycieczkę w tereny szczególnie narażone na występowanie tych owadów, nie zapomnij o zabezpieczeniu się przed nimi. Odpowiednie kremy lub spray’e znajdziesz w aptece lub drogerii. Komary, poza tym, że dokuczliwe, mogą być groźne, gdyż mając kontakt z krwią wielu osób, przenoszą choroby. Jeszcze gorzej sprawa ma się z kleszczami – zarażenia po kontakcie z nimi zdarzają się bowiem częściej. Jeśli przemierzasz lasy i łąki z czworonożnym przyjacielem, pamiętaj o zabezpieczeniu również jego. Psy i koty zapadają na odkleszczowe choroby podobnie jak ludzie, a plądrując trawniki są bardziej narażone na złapanie kleszcza. Jak je przed tym uchronić, podpowie ci weterynarz.

No to jak – gotowi na lato? Pozostaje tylko spakować plecak lub wiklinowy koszyk, przywdziać stylowe okulary Porsche, wybrać cel podróży, a potem już bez zmartwień oddawać się letnim przyjemnościom!