stopy

Grzybica stóp i paznokci jest uciążliwą i wstydliwą chorobą. Każdy, kto zauważy niepokojące objawy typu łuszcząca się skóra, świąd, zaczerwienienie, zmiana koloru paznokci powinien jak najszybciej odwiedzić podologa. Grzybica jest chorobą zakaźną, dlatego w przypadku zachorowania należy zachować ostrożność, aby nie rozprzestrzeniać choroby.

Przyczyny grzybicy stóp

Zarodniki grzybów możemy spotkać w wielu miejscach. Mimo to nie każdy, kto będzie miał z nimi kontakt, zachowuje na grzybicę. Aby choroba się rozwinęła, musi mieć sprzyjające warunki. Należy do nich wilgoć, ciepło i ciemność. Na grzybicę bardziej narażone są osoby z cukrzycą, obniżoną odpornością i zaburzeniami układu immunologicznego, stosujące długotrwale antybiotyki (ogólnoustrojowe lub miejscowe) oraz leki immunosupresyjne. Do czynników zwiększających ryzyko wystąpienia grzybicy zaliczamy również brak właściwej higieny stóp, nadmierną potliwość stóp, zbyt częste i agresywne ścieranie naskórka (pozbawiamy w ten sposób naturalnej bariery ochronnej oraz zwiększamy możliwość przerwania ciągłości naskórka). Grzybicę można „złapać” także chodząc boso w miejscach publicznych takich jak basen, sauna, klub fitness. W takich miejscach jest ciepło i wilgotno, przez co grzyby mają dobre warunki.

Profilaktyka

O wiele łatwiej jest zapobiegać grzybicy niż ją wyleczyć. Jest to choroba, która lubi nawracać i wymaga długotrwałego leczenia. Profilaktyka przeciwgrzybicza należy przede wszystkim na odpowiedniej pielęgnacji stopy. Codzienna higiena jest bardzo ważna, gdyż zapobiega ona nie tylko grzybicy. Musimy również zwracać uwagę na materiał, z jakiego są wykonane nasze skarpetki i obuwie. Bardzo ważne jest, żeby nosić skarpetki tylko bawełniane, a buty z naturalnych tworzyw np. skórzane. Jeśli mamy jakieś dolegliwości w obrębie stóp, np. problem z nadmierną potliwością, niezwłocznie udajmy się do podologa, żeby wyleczyć schorzenia. W przypadku, kiedy któryś z domowników ma grzybicę, absolutnie nie można używać jego ręcznika czy butów, ponieważ w ten sposób inni mogą się zarazić.