Ból głowy jest przypadłością, która dotyka 98% społeczeństwa. Nie każdy ból głowy oznacza jednak migrenę. Choroba ta w każdego pacjenta przebiega odrobinę inaczej, dlatego też w zależności od chorego, różne metody terapii są mnie lub bardziej skuteczne. Oto trzy sprawdzone sposoby walki z migreną.
Migrena to przypadłość, z którą można walczyć na kilka sposobów. Dość skutecznym środkiem pomagającym w radzeniu sobie z bólem są metody naturalne, jednak nie każdy chory reaguje na nie pozytywnie. Profilaktyka to sposób przynoszący o wiele bardziej zauważalne rezultaty. W przypadku wystąpienia bólu wielu chorych sięga po leki przeciwbólowe bez recepty (na przykład Migea lek, Ibuprom) lub też po substancje wydawane na zalecenie lekarza, jak tryptany.
1. Farmakologiczna terapia
Bez recepty można dostać wiele rozmaitych leków pozwalających leczyć ból głowy, na przykład Paracetamol, Panadol, Ibum, Ibuprom, Etopiryna, Melisana, Migea). Tabletki te różnią się znacznie składem, ale wykazują bardzo podobne działanie. Polega ono na blokowaniu odczuwania bólu. Odbywa się to na przykład poprzez wpływ na wydzielanie enzymu odpowiedzialnego za jego odczuwanie.
Skład leków na ból głowy różni się znacznie. Na przykład Migea lek ma w składzie kwas tolfenamowy, natomiast Etopiryna zawiera połączenie aspiryny i wspomagającej jej kofeiny. U niektórych chorych skuteczne są też leki zawierające ibuprofen lub paracetamol. Od niedawna bez recepty dostępne są tabletki Migea, lek swoją skuteczność opierający o polecany przez neurologów kwas tolfenamowy. W walce z migreną bardzo skuteczne mogą być także leki przepisywane przez lekarza, na przykład tryptany. Udowodniono, że w połączeniu z kwasem tolfenamowym mogą nie tylko pomagać w walce z bólem, ale także i wykazywać profilaktyczne działanie.
2. Najłatwiej zapobiegać
Profilaktyka migreny to bardzo skuteczny sposób walki z tą chorobą. Aby profilaktyka była skuteczna, należy bardzo dobrze poznać własny organizm i starannie wyłowić te czynniki, które mogą wpływać na pojawienie się ataku. W tym celu pomaga prowadzenie dzienniczka choroby, w którym pacjent zapisuje wszelkie czynniki poprzedzające i towarzyszące wystąpieniu epizod migreny. Znając mechanizmy rządzące chorobą można łatwiej unikać jej przyczyn.
3. Tradycyjne metody
W fazie bólu w czasie ataku migreny dobrze jest odpoczywać w zacienionym pomieszczeniu, w miarę możliwości odciętym od źródeł hałasu lub intensywnych zapachów. Pomocna może być herbatka z imbiru, kurkumy, mięty, rozmarynu lub kory wierzby białej. Na bolącą głowę warto położyć ciepły albo zimny okład. Niektórym chorym ulgę przynoszą ciepłe, chłodne albo naprzemienne kąpiele. Warto przetestować kilka naturalnych metod walki z migreną, gdyż wykazują one różny poziom skuteczności u każdego chorego.