pies

Zima to niestety trudny czas dla zwierząt. Zwłaszcza tych bezdomnych, dla których śnieg i mróz często oznacza walkę o życie. Bez pomocy człowieka nie są w stanie przetrwać tych trudnych warunków. Warto, jednak zadbać, również o nasze domowe zwierzaki – tak, by nie zaszkodzić im, nawet tymi oczywistymi zachowaniami.

Nie strzyżmy pupili

Weterynarze nie zalecają strzyżenia psów na zimę, na przysłowiowego jeżyka, nawet tych ras, które regularnie są strzyżone. Zbyt krótkie ścięcie sierści zabierze im naturalną ochronę. Oczywiście, wiele osób zimą wyposaża swoje zwierzaki w ubranka, jednak o ochronę ich organizmu naturalnie powinna dbać sierść. Zamiast dbać o modne fryzury psiaków czy kotów, warto zadbać o okolice ich łap, opuszków i miejsc, które chętnie wbijają w śnieg. Kulki lodu, zbierające się w tych okolicach, będą utrudniać im chodzenie. Ponadto, po każdym spacerze, w trakcie którego nasz zwierzak nurkował w śniegu, warto zadbać o ich uszy. Wystarczy osuszyć je wacikiem, bądź przepłukać specjalnym płynem do czyszczenia uszu. Woda, która może się do nich dostać w efekcie stopienia śniegu, może doprowadzić do pojawienia się zapaleń. Pamiętajcie jednak, by zadbać również o łapy psów i kotów – w pierwszej kolejności zadbaj o poprzycinanie pazurów, które zmniejszają ich przyczepność.

Ważna jest również dieta

Większość zwierząt zimą potrzebuje więcej energii, która pozwala im utrzymać prawidłową ciepłotę ciała. Psy nie gromadzą tłuszczu na zimę – trzeba im podawać odpowiednią dawkę energii w pożywieniu – większe i bardziej kaloryczne porcje będą idealnym rozwiązaniem. Dobrym rozwiązaniem będzie, więc zaopatrzenie się w wysokiej jakości karmy, dostępne w profesjonalnych sklepach zoologicznych jak maxandmrau.pl. Oczywiście psy, spędzające mało czasu na zewnątrz nie wymagają, aż tak wysokokalorycznych posiłków. Psy spędzające dużo czasu na dworze, powinny mieć dostarczony co najmniej jeden ciepły posiłek dziennie, ale też stały dostęp do letniej wody. Mimo niesprzyjających warunków pogodowych, nie zmieniajmy nawyków naszych domowych zwierzaków – zadbajmy o codzienny spacer, który pozwoli zachować im aktywność fizyczną i psychiczną na dotychczasowym poziomie.