Wybór sedesu tylko z pozoru wydaje się prosty. W końcu wiadomo do czego służy i nie wygląda to na specjalną potrzebę, wymagającą specjalnych rozwiązań. Nic bardziej mylnego. Wybierając sedes warto zwrócić uwagę na kilka aspektów, poza dopasowaniem do projektu, który wpłyną na komfort użytkowania.

Rodzaje sedesów – czym się różnią?

Obecnie najpopularniejsze są miski ustępowe podwieszane, które zbiornik na wodę i spłuczę mają ukryte w stelażu pod kafelkami. To rozwiązanie bardzo estetyczne, trwałe i łatwe w utrzymaniu czystości. Niestety ich montaż wiąże się z dość dużym remontem, więc jeżeli mamy mieszkanie starszego typu i nie planujemy wymiany kafelków, lub chociaż części zabudowy, to zdecydujmy się na muszlę ustępową montowaną do podłogi, czyli tzw. kompakt. W bardzo małych i nieforemnych łazienkach sprawdzić się mogą sedesy z tzw. dolno-, bądź górnopłukiem, dzięki któremu muszę można zamontować praktycznie przy samej ścianie.

Sedes może oszczędzać wodę

W dobrych jakościowo spłuczkach mamy możliwość naciśnięcia dwóch przycisków. Jeden z nich opróżnia pojemnik na wodę całkowicie (ok. 6l), a ten drugi, zwykle mniejszy, jedynie w połowie, czyli oszczędzamy aż 3 litry. To warte zastosowania rozwiązanie szczególnie w dużych rodzinach, gdzie z toalety ciągle ktoś korzysta, a raczej nie zawsze wymaga tak dużej ilości wody do oczyszczenia ustępu.

Nakładka dla sedes dla seniora – kiedy ją kupić?

Nakładka na sedes dla seniora to bardzo przydatny gadżet toaletowy dla osób starszych. Dzięki niej nie musimy wymieniać tego elementu armatury gdy w domu pojawi się osoba mająca problemy z poruszaniem się. Sprzęt ten nie wymaga specjalnego montażu, choć wiele egzemplarzy wyposażonych jest w zaciski, które pomagają w stabilizacji, ale nadal przedmiot można swobodnie i w prosty sposób zdejmować i zakładać w razie potrzeby. Nakładka poniesie poziom siedziska, dzięki czemu osoba schorowana nie będzie zmuszona przekraczać pewnego zakresu ruchu, a także będzie potrzebować mniej siły mięśniowej, by samodzielnie skorzystać z toalety. Dodatkowo nakładka na sedes dla seniora może być wyposażona w poręcze, dzięki czemu, o ile tylko toaleta będzie ustawiona tak, by był do niej swobodny dostęp nawet z wózka inwalidzkiego, może udać się uniknąć montażu uchwytów do ścian.